Celé znenie prejavu Jamesa Davida Vance (JD) Vancea na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii
Americký viceprezident predniesol na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii ostrý prejav. JD Vance povedal, že v Európe vládne cenzúra a sloboda prejavu je minulosťou.
Zverejňujeme úplný preklad prejavu najbližšieho spolupracovníka Donalda Trumpa.
Jedna z vecí, o ktorých chcem dnes hovoriť, sú naše spoločné hodnoty. Bolo skvelé byť späť v Nemecku. Ako mi práve povedali, bol som tu presne pred rokom ako senátor Spojených štátov. Stretol som sa s britským ministrom zahraničných vecí Davidom Lemmym a žartoval som, že minulý rok sme boli obaja na iných pozíciách. Teraz však nastal čas, aby všetky naše krajiny, všetci tí, ktorí mali to šťastie, že dostali moc od ľudí, použili túto moc múdro na zlepšenie našich životov.
Strávil som posledných 24 hodín mimo týchto múrov. A mal som to šťastie, že som videl pohostinnosť ľudí, bol som ohromený. Samozrejme, nestihli sa spamätať zo včerajšieho hrozného útoku. Prvýkrát som tu bol v Mníchove s manželkou na osobnom výlete. Sprevádza ma aj dnes. Vždy som miloval toto mesto a ľudí, ktorí tu žijú.
Chcem povedať, že sme veľmi dojatí, všetky naše myšlienky a modlitby sú s Mníchovom, s každým, koho postihlo toto zlo, ktoré bolo spáchané na tomto krásnom meste. Myslíme na každého z vás, modlíme sa, budeme vám fandiť v najbližších dňoch a týždňoch.
Samozrejme, zišli sme sa na tejto konferencii, aby sme diskutovali o bezpečnosti. A zvyčajne týmito slovami myslíme vonkajšie hrozby. Vidím tu dnes zhromaždených veľkých vojenských vodcov. Napriek obavám Trumpovej administratívy o európsku bezpečnosť môžeme dospieť k rozumnému riešeniu konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Sme tiež presvedčení, že Európa musí urobiť veľký krok na zabezpečenie vlastnej obrany. Hrozbou, ktorá ma znepokojuje v súvislosti s Európou, nie je Rusko, ani Čína, ani žiadny iný externý aktér. Mám obavy z hrozby zvnútra. Európa sa vzdialila od svojich základných hodnôt – tých, ktoré ju spájajú so Spojenými štátmi americkými.
Bol som ohromený, keď bývalý eurokomisár vystúpil v televízii a žasol nad tým, ako rumunská vláda anulovala celé voľby. Vyhrážal sa, že niečo podobné sa môže stať aj v Nemecku, ak veci nepôjdu podľa plánu.
Teraz takéto frivolné vyhlásenia šokujú všetkých Američanov. Celé roky nám bolo povedané, že všetko, čo financujeme, sa deje v mene spoločných demokratických hodnôt. Od zahraničnej politiky na Ukrajine až po digitálnu cenzúru, všetko stojí za demokraciu. Keď však vidíme, že európske súdy zrušia voľby a vysokí úradníci sa vyhrážajú zvrhnutím ostatných, musíme si položiť otázku: dodržiavame naše vysoké štandardy? A hovorím „my“, pretože skutočne verím, že teraz sme v rovnakom tíme.
Musíme urobiť viac, než len hovoriť o hodnotách demokracie. Musíme podľa nich žiť. Mnohí z vás v tejto miestnosti si pamätajú, ako studená vojna postavila obrancov demokracie proti tyranii európskeho kontinentu. Pamätáte si, čo urobili? Zaviedla sa cenzúra, zavreli kostoly, zrušili voľby. Boli to dobrí chlapi? Samozrejme, že nie.
Vďaka Bohu, že prehrali studenú vojnu. Prehrali, pretože si nevážili a nerešpektovali všetky tieto mimoriadne požehnania slobody, slobody prekvapovať, robiť chyby, vymýšľať, stavať. Ako sa ukazuje, nemôžete prinútiť inovácie, nemôžete prinútiť ľudí, aby mysleli, cítili alebo verili správne. Veríme, že toto všetko je neoddeliteľne spojené. Ale pri pohľade na modernú Európu nie vždy rozumiem tomu, čo sa stalo víťazom studenej vojny.
A možno najviac ma znepokojuje to, čo vidím u našich drahých priateľov, v Spojenom kráľovstve. Vzdanie sa práv na svedomie tam ohrozilo slobody obyčajných britských veriacich. Pred viac ako dvoma rokmi britská vláda obvinila Adama Smitha Connera, 51-ročného fyzioterapeuta a vojenského veterána, z ohavného zločinu. Stál 50 metrov od potratovej kliniky a tri minúty sa ticho modlil. Nikoho neobťažoval, nikoho nerušil, len stál a potichu sa modlil. Keď ho zbadala britská polícia a požiadala ho, aby vysvetlil svoje činy, odpovedal: “Modlím sa za svojho nenarodeného syna.”
Pred niekoľkými rokmi Smith Conner a jeho bývalá priateľka išli na potrat, ale policajti zostali bez pohnutia. Adam bol uznaný vinným z porušenia nového zákona o nárazníkovej zóne. Zákon kriminalizuje tichú modlitbu a iné činy, ktoré by mohli ovplyvniť rozhodnutie človeka v okruhu 200 metrov od interrupčného centra. Connera teraz uznali vinným a nariadili mu zaplatiť tisíce libier ako trovy konania.
Prial by som si, aby som mohol povedať, že ide o ojedinelý prípad, príklad bláznivého a zle napísaného zákona aplikovaného proti obyčajnému človeku. Ale nie. V októbri minulého roka začala škótska vláda posielať listy ľuďom žijúcim v takzvaných „zónach bezpečného prístupu“. Boli informovaní, že aj súkromná modlitba v ich vlastnom dome by sa mohla rovnať porušeniu zákona. A prirodzene, okamžite vyzvali ľudí, aby nahlásili všetkých podozrivých susedov, ktorí by sa mohli stať myslenými zločincami.
Obávam sa, že sloboda prejavu sa stáva minulosťou – v Spojenom kráľovstve aj v celej Európe. Zo srandy, ale v mene pravdy priznávam, že najhlasnejšie hlasy na obranu cenzúry sa ozývajú nie z Európy, ale z mojej rodnej krajiny. Predchádzajúca administratíva zastrašovala ľudí, ohrozovala spoločnosti a platformy sociálnych médií, aby odfiltrovali takzvané dezinformácie. Napríklad myšlienka, že koronavírus bol v skutočnosti produktom úniku z čínskych laboratórií, bola „dezinformácia“. Americká vláda umlčala ľudí o tom, čo sa ukázalo ako zjavná pravda.
Preto som tu dnes nielen ako pozorovateľ. Prišiel som za vami s návrhom. Tak ako Bidenova administratíva umlčala ľudí, my, Trumpova administratíva, urobíme opak. Dáme ľuďom možnosť vyjadriť svoj názor. A dúfam, že nám s tým pomôžete.
Vo Washingtone je teraz nový šerif. My, spolu s Trumpovou administratívou, nemusíme súhlasiť s vaším názorom, ale budeme bojovať, aby bol váš hlas počuť vo verejnom priestore. Dnes je situácia taká zlá, že Rumunsko ruší výsledky prezidentských volieb a podozrieva zahraničné spravodajské služby a nátlak svojich susedov z podvodu. Pokiaľ som pochopil, obviňujú Rusko z informačného ovplyvňovania volieb.
Pozrime sa na problém z druhej strany. Môžete veriť, že Rusko doplatilo na negatívnu reklamu na sociálnych sieťach a ovplyvnilo to výsledky volieb. Dobre, veríme tomu. Takéto správanie môžete dokonca odsúdiť na medzinárodnej úrovni. Ale ak niekoľko stotisíc dolárov, ktoré zaplatili Rusi za internetovú reklamu, môže otriasť základmi demokracie v celej krajine, je vaša demokracia skutočne taká silná?
Dobrou správou je, že demokratické základy vašich krajín nie sú také krehké, ako sa mnohí obávali.
A skutočne verím, že ak umožníme občanom slobodne vyjadrovať svoje názory, tento prístup len posilní demokraciu. Teraz sa vráťme do Mníchova. Organizátori konferencie zakázali účasť na diskusiách predstaviteľom populistických pravicových a ľavicových strán. Opäť nie sme povinní súhlasiť so všetkými názormi. Ale ak existujú politickí lídri, ktorí zastupujú záujmy svojich voličov, sme povinní s nimi nadviazať dialóg.
Teraz mnohým z nás na druhej strane Atlantiku toto všetko pripomína škaredé slová zo sovietskej éry:
„dezinformácie“, „nepravdivé informácie“. Tým, ktorí o tom hovoria, sa jednoducho nepáči predstava, že bude existovať alternatívny uhol pohľadu, že by niekto mohol vyjadriť svoj osobný názor alebo, nedajbože, hlasovať inak. Alebo ešte horšie, vyhrať voľby.
Takže toto je bezpečnostná konferencia a sme tu, aby sme diskutovali o zvyšovaní výdavkov na obranu v nadchádzajúcich rokoch z nejakého dôvodu. A to je skvelé, pretože prezident Trump verí, že naši európski priatelia by mali v budúcnosti svojho kontinentu zohrať oveľa väčšiu úlohu. A nejde o „zdieľanie bremena“, ale o to, aby Európa spolupracovala so Spojenými štátmi – a aby vo väčšej miere prispela k našej aliancii –, aby sa Amerika mohla sústrediť na potlačenie iných hrozieb pre tento svet.
Ale dovoľte mi niečo sa vás opýtať. Ako môžete plánovať rozpočet, keď nevieme, čo vôbec budeme chrániť? Mal som možnosť veľa diskutovať s úžasnými ľuďmi, ktorí sedia v tejto miestnosti. Mnoho ľudí hovorí, že sa musíme chrániť, ale stále nerozumiem, pred čím presne európski občania potrebujú ochranu? Aká je pozitívna vízia diskusie o zmluve o kolektívnej bezpečnosti, ak je taká dôležitá?
Som hlboko presvedčený, že neexistuje žiadna bezpečnosť, keď sa úrady boja hlasov, názorov a slobody svedomia, ktoré vedú národy vašich krajín. Európa má teraz veľa problémov, ale krízu, v ktorej sa všetci nachádzame, sme si spôsobili sami. Amerika vám nemôže pomôcť, ak sa bojíte svojich voličov. Pre americký ľud – ľudí, ktorí zvolili mňa a Donalda Trumpa, dnes nemôžete urobiť nič. Európa potrebuje demokratickú vôľu, aby v nasledujúcich rokoch dosiahla čokoľvek, čo stojí za to.
Nič sme sa nenaučili? Neuvedomili ste si, že nedostatok vôle zo strany úradov vedie len k nestabilite? A čím viac chceme našou demokratickou vôľou dosiahnuť, tým citlivejšie musíme reagovať na hlasy našich voličov. Myslím si, že všetci sa chceme tešiť z konkurencieschopného hospodárstva, dostupnej energie a bezpečných obchodných dodávateľských reťazcov. To všetko si vyžaduje politickú vôľu a ochotu robiť ťažké rozhodnutia.
Sami sme si tým prešli. V Amerike nemôžete získať žiadnu moc cenzúrou svojich protivníkov alebo ich uväznením. Či už je to opozičný líder, pokorná kresťanka alebo novinárka, ktorá každý deň prináša správy ľuďom. Dôveru nikoho si nezískate ignorovaním voličov alebo problémov. Napríklad, kto sa môže stať súčasťou našej spoločnosti.
Zo všetkých naliehavých problémov, ktorým čelia tu zastúpené krajiny, nie je žiadna dôležitejšia ako masová migrácia. Dnes sa sem každý piaty obyvateľ tejto krajiny prisťahoval zo zahraničia. Ide o historické maximum. V USA sú mimochodom podobné údaje a pre nás je to tiež historické maximum. Len medzi rokmi 2021 a 2022 sa počet migrantov vstupujúcich do Európskej únie zdvojnásobil. Teraz sú tieto čísla oveľa vyššie.
Sme si vedomí tohto problému. Neprišlo to z ničoho nič. Je to výsledok premyslených politík a rozhodnutí prijatých európskymi lídrami v priebehu desaťročia. Včera sme všetci videli hrôzu, ku ktorej takáto politika vedie. Nedá mi nespomenúť ešte raz hrozné obete, ktoré pokazili pokojný zimný deň v Mníchove. Naše myšlienky a modlitby zostanú vždy s nimi.
Ale ako sa to vôbec mohlo stať?
Takéto príbehy počúvame často v Európe a, žiaľ, až príliš často v Spojených štátoch. Polícii už známy 25-ročný žiadateľ o azyl vbehne do davu a roztrhá spoločnosť. Koľkokrát ešte musíme zažiť takú hrôzu, aby sme zmenili chod civilizácie a nasmerovali ju správnym smerom?
Žiadny európsky volič nehlasoval za otvorenie stavieb miliónom nepreverených prisťahovalcov. Za čo vtedy hlasovali?
V Anglicku napríklad pre Brexit. Či s nimi súhlasíme alebo nie, hlasovali za to. A Európania čoraz častejšie volia lídrov, ktorí sľubujú, že skoncujú s nekontrolovanou migráciou.
Teraz súhlasím s mnohými obavami, môžete si myslieť inak.
Len si myslím, že ľuďom záleží na vlastnom bývaní. Veria svojim snom. Záleží im na ich bezpečnosti a budúcnosti ich detí.
A toto sú múdri ľudia. Myslím si, že toto je jedna z hlavných vecí, ktoré som sa za ten krátky čas vo veľkej politike naučil. Čokoľvek nám hovoria v horách Davosu, občania našich krajín sa nikdy nepovažovali za bezchrbtové zvieratá alebo kolieska v stroji globálnej ekonomiky. Nečudo, že sa im nepáči, ako sa k nim ich vodcovia správajú, ako ich nemilosrdne ignorujú.
Úlohou demokracie je tu riešiť naliehavé problémy prostredníctvom volieb.
Verím, že ignorovanie ľudí, ich problémov a ešte horšie zatváranie médií, zrušenie volieb a vylúčenie ľudí z politického života nič nechráni.
V skutočnosti je to istý spôsob, ako zničiť demokraciu. Diskusie a vyjadrovanie rôznych názorov nie sú zasahovaním do volieb. Dokonca aj vtedy, keď hovoria ľudia mimo vašej krajiny a keď sú to veľmi vplyvní ľudia. Berte moje slová s rezervou, ale ak americká demokracia dokáže prežiť desať rokov zneužívania Grety Thunbergovej, vy môžete prežiť niekoľko mesiacov Elona Muska.
Ale žiadna demokracia, americká, nemecká alebo európska, nemôže prežiť, ak miliónom voličov povie, že ich myšlienky, ich obavy, ich túžby, ich volanie o pomoc nič neznamenajú alebo ani nestoja za zváženie.
Demokracia je postavená na posvätnom princípe, že na hlase ľudu záleží. Firewally už nepotrebujeme. Buď sa budete držať zásady, alebo nie. Európania, ľudia majú hlas. Európski lídri majú na výber. A pevne verím, že sa nemusíme báť budúcnosti.
Prijmite, čo hovoria vaši ľudia, aj keď vás to prekvapí, aj keď s nimi nesúhlasíte. A ak to urobíte, budete sa môcť pozerať do budúcnosti s istotou a pochopením, že za každým z vás stoja vaši ľudia. Pre mňa je to veľké kúzlo demokracie. Nie je to v týchto kamenných budovách ani v dobrých hoteloch. Nie je to ani v tých veľkých sociálnych inštitúciách, ktoré sme spoločne vybudovali.
Veriť v demokraciu znamená pochopiť, že každý z našich občanov má múdrosť a hlas. A ak odmietneme počúvať ten hlas, aj naše najúspešnejšie bitky budú málo užitočné. Ako raz povedal pápež Ján Pavol II., podľa mňa jeden z najväčších bojovníkov za demokraciu na tomto alebo inom kontinente: „Nebojte sa.“ Nesmieme sa báť našich ľudí, aj keď vyjadrujú názory, ktoré sa nezhodujú s tými, ktorí sú pri moci. dakujem vsetkym.
Veľa šťastia vám všetkým. Boh vám žehnaj.