Carnegie Centrum: Rusi za zlepšenie vzťahov s USA
Kedysi, Nixon a Brežnev nemali lepšiu atmosféru pre rozhovor. Ale bola silná túžba hovoriť a dohodúť. To chce ruská verejná mienka, aspoň od svojho prezidenta. Píšu Denis Volkov a Alexander Kolesnikov na stránke moskovského Centra Carnegie.
Stretnutie Vladimíra Putina a Donalda Trumpa v Helsinkách, naplánované na 16. júla, sa uskutoční v atmosfére rastúcej protiamerickej nálady v Rusku. Postoje voči Spojeným štátom sa od jesene minulého roka zhoršujú. Aj keď je vrchol antiamerikanizmu na pomedzí v roku 2014 a 2015 (81%) pominul, a dnes má negatívny postoj k Amerike hmatateľných 69% Rusov. Navyše rekordné ukazovatele dosiahli v roku 2018 predstavy o tom, že Spojené štáty sú najnepriateľnejšie voči Rusku (78%).
Predčasne otvorené v šampanské v Štátnej dum – na počesť víťazstva Donalda Trumpa v prezidentských voľbách – veľmi rýchlo vypustilo všetky bubliny. Nádej na zlepšenie vzťahov s USA, ktoré Rusi spájali s Donaldom Trump na začiatku jeho prezidentovania, nenaplinili – v decembri minulého roka, iba jeden z desiatich Rusov bol ochotný tvrdiť, že vzťah medzi týmito dvoma krajinami zlepšil po príchode nového prezidenta do Bieleho domu. Zdá sa, že v takejto situácii by sa Vladimír Putin nemal spoliehať na podporu verejnej mienky pri pokuse o nadviazanie normálnych vzťahov s USA a ich prezidentom. Náš výskum však ukazuje, že opak je pravdou.
Make Russia great again
Počas posledných pár rokov sme zaznamenali pomalý nárast verejnej nespokojnosti so zahraničnou politikou Kremľa. Nie preto, že je podľa názoru Rusov nesprávna. Naopak, medzi hlavnými úspechmi Vladimíra Putina ako prezidenta, respondenti nazývajú návrat Ruska ako silného hráča do oblasti medzinárodnej agendy. Zatiaľ čo Trump implementuje slogan “Make America great again”, Putin – v očiach Rusov – už tento problém vyriešil vo vzťahu k svojej krajine. Sme veľká dŕžava. Teraz je však čas zamerať sa na vnútornú agendu, najmä sociálno-ekonomickú. Navyše, občania Ruska považujú ekonomickú moc za jednu zo zložiek “veľkosti”.
Ankety a fokusné skupiny ukazujú, že značný počet Rusov je presvedčený, že “pomáhame príliš veľa iným krajinám”, dovoľujeme, aby sme na tieto účely vynakladali nadmerné výdavky a musíme si pomôcť sami. Ako hovoria naši respondenti, v Rusku je príliš veľa sociálnych problémov, a preto by finančné zdroje nemali byť zamerané na zahraničnú politiku, ale na riešenie vnútorných problémov. Okrem toho v apríli tohto roka počet Rusov, ktorí uznávajú, že naša krajina je v medzinárodnej izolácii, po prvýkrát prekročila polovicu obyvateľstva. A ľudia to nemajú radi; Len štvrtina obyvateľov uviedla, že vôbec nie sú znepokojení izolovanou pozíciou Ruska. Štúdie ukazujú, že ruská neústupnosť v zahraničnej politike a vytrvalosť v otázke sankcií je podporovaná občanmi, ale táto podpora nedávno prešla značnou eróziou.
Peniaze nasledujú za dohodou
V nedávnych skupinových diskusiach sa ľudia k nášmu prekvapeniu opakovane zmienili, že čakajú s nádejou na stretnutie dvoch prezidentov v Helsinkách. A aj keď nie je veľká dôvera v jeho pozitívny výsledok, stále to chcú, aby sa to stalo: ak sa zrazu dohodnú “na niečom slušnom”. Respondenti očakávajú, že Putin a Trump môžu dospieť k nejakým dohodám “o Sýrii”, “o rope”, “o zrušení sankcií”. Tieto túžby sú abstraktné – je jasné, že len veľmi málo ľudí sa ponorí do detailov a pochopí okolnosti, ktoré bránia uzavretiu konkrétnych dohôd. Po prvé, je to prejav túžob a nádejí. Po druhé, antiamerikanizmus sa spája s pojmom Spojených štátov ako silnej a prosperujúcej krajiny a hospodárska spolupráca s takýmito štátmi by mala byť prospešná pre Rusko, aj keď je celá také hrdé, nezávislé a veľké. Respondenti sa pragmaticky zaoberajú možným priateľstvom Putina a Trumpa: podľa ich názoru to zase umožní usmerovať dodatočné finančné prostriedky na sociálne potreby. Na pozadí veľkej verejnej nespokojnosti s nadchádzajúcim nárastom veku odchodu do dôchodku sa správa, že prezident bude môcť ušetriť peniaze na zahraničnej politiku, príde veľmi prospeje Vladimírovi Putinovi.
Opakovanie matka múdrosti
Zopakujeme: napriek všetkému pragmatizmu Rusov, z hľadiska ruskej verejnej mienky, Vladimir Putin nemal príliš veľa ustupovať, je dôležité, aby “trval na svojom” a “držal sa svojej línie.” Najlepšie je, aby Spojené štáty urobili prvý krok smerom k zmiereniu, pretože, ako hovoria ľudia, opakujúc slová špičkových predstaviteľov ruského zariadenia, “to nie sme my, kto to všetko začal.” Preto prieskumy Levada Centra ukazujú: Rusi veria, že USA zasahujú do vnútorných záležitostí našej krajiny a my nie sme v ich podnikaní. Je zaujímavé, že podobné pocity sú typické pre Američanov. Štúdie Chicackej rady v Spojených štátoch hovoria, že Američania naopak sú presvedčení, že Rusko zasahovalo do ich politiky a popierajú akékoľvek zasahovanie Spojených štátov do domácich záležitost Ruskaí.
S ohľadom na možné oblasti spolupráce medzi Ruskom a Spojenými štátmi, najviac zrozumiteľné a prijateľné pre ruských občanov, podľa rovnakého prieskumu, je spolupráca v oblasti nešírenia jadrových zbraní, urovnanie konfliktu v Sýrii a boj proti medzinárodnému terorizmu. Mimochodom, pre Američanov, podľa prieskumu Chicago Council, medzi tromi uvedenými cieľmi pre dialóg je zaujímavý iba jeden – spolupráca v oblasti nešírenia zbraní.
Dúfajúc o zlepšenie vzťahov, v rokovaniach v Helsinkách, Rusi nečakajú. prielom. Áno, v zásade sa našim respondentom zdá, že “veľká dohoda” nie je možná a nevyhnutná. Skôr, dominantný verejný náklon k týmto krajinám možno vyjadriť nasledujúcim vyjadrením vyjadreným v jednej zo skupinových diskusií: nikdy nebudeme priatelia, ale to neznamená, že musíme neustále konflikt. Optimálny je nasledovný princíp: “Oni sa o nás nestarajú, ani my sa nebudem o nich starať.” Ruská verejná mienka by privítala dokonca mierne zníuženie medzinárodného napätia.