BRICS sa bude úverovať vo vlastných menách
JOHANNESBURG – Šéfka Novej rozvojovej banky (NDB) tvrdí, že sa môže stať inštitúciou zameranou na rozvojové krajiny.
Rozvojová banka, ktorú vytvorili krajiny BRICS, plánuje začať požičiavať v juhoafrických a brazílskych menách ako súčasť plánu na zníženie závislosti na dolári a podporu multipolárneho medzinárodného finančného systému. Oznámila to šéfka finančného ústavu Dilma Rousseffová.
Dilma Rousseff, bývalá brazílska líderka, ktorá vedie Novú rozvojovú banku, tiež dodala, že organizácia zvažuje žiadosti o členstvo od približne 15 krajín a pravdepodobne schváli štyri alebo päť z nich. Odmietla menovať krajiny, ale ako prioritu NDB uviedla geografickú diverzifikáciu.
„Očakávame, že pôžičky tento rok dosiahnu 8 až 10 miliárd dolárov,“ dodala Dilma Rousseff v rozhovore pre Financial Times. „Naším cieľom je rozdať približne 30 % všetkých finančných prostriedkov, ktoré poskytujeme… v miestnych menách.
NDB podľa nej vydá dlhopisy v juhoafrickej mena rand na pôžičky v Južnej Afrike a v reale pre Brazíliu. „Zorganizujeme menový swap alebo vydáme dlhové cenné papiere. Podobné plány sú aj s rupiou.“ Zároveň banka už poskytuje úvery v jüanoch. Pôžičky v miestnej mene smerujú k väčšiemu cieľu, na ktorom sa dohodli krajiny BRICS. Má podporiť používanie alternatív k doláru v obchodných a finančných transakciách.
Krajiny BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – vytvorili NDB v roku 2015 ako alternatívu k finančným inštitúciám s dominanciou USA, akými sú MMF a Svetová banka. NDB už poskytla pôžičky vo výške 33 miliárd USD na projekty v oblasti infraštruktúry a trvalo udržateľného rozvoja a hostila niekoľko krajín mimo BRICS: Egypt, Bangladéš a Spojené arabské emiráty. Uruguaj je v záverečnej fáze prijímania.
Rousseffová uviedla, že pôžičky v miestnej mene umožnia dlžníkom vyhnúť sa devízovému riziku, ako aj vplyvom zmien úrokových sadzieb v USA. „Miestne meny nie sú alternatívou k doláru,“ povedala. „Sú alternatívou k systému. Doteraz bol systém unipolárny… nahradí ho multipolárny systém.“
Banka BRICS na rozdiel od Svetovej banky a MMF nestanovuje pre pôžičky politické podmienky. “Odmietame akékoľvek podmienky,” povedala Rousseffová. „Často je pôžička poskytnutá na základe splnenia určitých politických požiadaviek. My to nerobíme. Rešpektujeme politiku každej krajiny.”
Napriek snahe ponúknuť alternatívu k americkému finančnému poriadku bola NDB nútená pozastaviť všetky operácie v Rusku, aby sa vyhla sankciám a odpojeniu od medzinárodného finančného systému.
Ratingová agentúra Fitch minulý rok znížila rating dlhu NDB z AA+ na AA s negatívnym výhľadom z dôvodu vplyvu Ruska na banku. Agentúra tiež dodala, že „môže naraziť na problémy pri vydávaní dlhodobých dlhopisov na kapitálových trhoch v USA“.
Dôvodom sú reputačné riziká spojené s Ruskom, uviedla ratingová agentúra. Na konci roka 2021 Moskva vlastnila 19,4 % kapitálu. Fitch upravila výhľad NDB na stabilný v máji po tom, čo sa banke podarilo vydať zelené dlhopisy v hodnote 1,25 miliardy USD, ale rating AA+ nebol obnovený.
Rousseff je presvedčená, že podľa jej názoru má banka, ktorá má sedem rokov, veľký priestor na rast. Podľa nej ide o najmladšiu rozvojovú banku. “Staneme sa dôležitou bankou pre rozvojové krajiny a rozvíjajúce sa trhy,” povedala. “Musíme sa zamerať na tento cieľ: ako sa stať bankou, ktorú si rozvojové krajiny vybudovali pre seba.”