Tlačová konferencia Vladimíra Putina

MOSKVA – Tento týždeň bola  výročná tlačová konferencia Vladimíra Putina.

Prezident odpovedal na otázky novinárov už po 17. raz. O boji proti koronavírusu, ekonomickým problémom, Alexejovi Navaľnom, zákone o zahraničných agentoch, situácii na Ukrajine a vzťahoch so Západom.

Ekonomika

Inflácia 8 % je pre Rusko veľa, treba sa vrátiť k cieľu 4 %. Ak by centrálna banka nezvýšila kľúčovú sadzbu, situácia v Rusku by mohla byť ako v Turecku, kde sa v dôsledku zníženia sadzieb kurz národnej meny už niekoľkokrát obnovil na minimum.

Populácia 146 miliónov ľudí je na obrovské územie Ruska úplne nedostačujúca. Kvôli demografickým problémom nie je dostatok pracovníkov. Ukázalo sa, že ruská ekonomika je mobilnejšia a pripravenejšia na výzvy pandémie ako mnohé vedúce ekonomiky. Vláda musí splniť svoje sľuby indexovať dôchodky nad mieru inflácie.

Podnikanie

Európa si sama spôsobila problémy s plynom. Deficit vznikol v dôsledku toho, že Európska únia  má „nočné mory“ svojich ropných a plynárenských spoločností a tie neinvestujú potrebné peniaze do rozširovania výroby. Európske úrady „stále klamú, na plot vytvárajú tieň“. Vladimír Putin poverí šéfa ruských železníc Olega Belozerova, aby posúdil, do akej miery sú ruské regióny prepojené železnicami.

Situácia s dlhmi štátnej firmy Rusnano nie je jednoduchá, ale spoločnosť je vo všeobecnosti životaschopná. Štátne záruky za úvery firmy musia byť splnené, no Rusnano musí vyriešiť s veriteľmi pracovať sám.

Spoločnosť – o boji proti koronavírusu

Kolektívna imunita v Rusku je teraz 59,4 %, to je veľmi málo, potrebujete 80 %. Putin dúfa, že sa cieľ podarí dosiahnuť v druhom štvrťroku budúceho roka.
Nie je potrebné stíhať odmietnutie vakcíny. Miera akcie sa rovná miere reakcie. Ľudia sú vynaliezaví. Okamžite budú existovať spôsoby, ako toto nutkanie stlačiť. Za falšovanie certifikátov o COVID musíte bojovať nie s ľuďmi, ale s priestupkami, nekalými praktikami.

O mučení vo väzniciach

Ide o celosvetový problém. Po tom, čo sa dozvedeli o mučení v kolónii Saratov, bolo otvorených 17 trestných prípadov, pripomenul Putin. Podľa prezidenta “treba s tým pokojne pracovať, treba sa spoľahnúť na svedomité objektívne vyšetrovanie, dotiahnuť to do konca.”


O Navaľnom

„Pokiaľ ide o osobu, ktorú sme údajne otrávili. Neexistuje jediný materiál. Preto bolo „Novichokovi“ navrhnuté, aby tam naši špecialisti išli a spolupracovali. Dajte nám dôvod na začatie trestného stíhania! Nie, nula! .. Netreba o tom hovoriť, otočme túto stránku.” „Pokiaľ ide o väzňov: vždy boli, sú a budú. Nie je potrebné páchať trestné činy pod zámienkou politickej činnosti.”

O zahraničných agentoch

Podľa Vladimíra Putina zákon o zahraničných agentoch nevymysleli v Rusku, ale v Spojených štátoch. Ruský zákon je zároveň podľa prezidenta oveľa liberálnejší, keďže podobné pravidlá v Spojených štátoch zahŕňajú trestnoprávnu zodpovednosť.

O sociálnych sieťach

Internetové spoločnosti podľa prezidenta šíria deštruktívne informácie, aby zvýšili zisky. „Odtiaľ všetky negatívne javy s tým spojené. Výzvy k samovražde, tragédie v školách “.

O objednávateľoch vraždy Politkovskej a Nemcova

„Urobil som všetko, aby som tieto zločiny vyriešil. Páchatelia sú vo väzení. Vyšetrovacie orgány nevedia, že existujú zákazníci, ktorí zostali nepotrestaní. Všetko, čo závisí od nás, urobíme v budúcnosti. Ak existujú zákazníci, ktorých nepoznáme, budeme ich hľadať.”

O schátranom bývaní

Obyvateľov treba „urgentne vyviesť zo slumov“, ktoré boli postavené pred mnohými rokmi a s tým, že niektorí obyvatelia chátrajúcich domov platia na takéto bývanie aj hypotéky, „treba na to prísť“.

Rusko a Ukrajina

Človek má dojem, že ukrajinské úrady „pripravujú tretiu vojenskú operáciu“ na Donbase, pričom Moskve hrozia sankcie za zasahovanie do situácie. Minské dohody sú jedinou možnosťou, ako vyriešiť situáciu na Donbase.
Do roku 2014 „nikoho ani nenapadlo“ podniknúť nejaké kroky proti Krymu. Podľa Vladimíra Putina potom Moskva nemohla odmietnuť Sevastopoľ a Krym a bezvládne sa pozerať na to, čo sa deje v Donbase.
“Budúcnosť Donbasu musia určiť obyvatelia Donbasu a nemôže to byť inak.”
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa namiesto nastolenia mieru v krajine dostal pod vplyv „nacistov“.

Rusko a Západ

Pri rokovaniach medzi Ruskom a NATO o bezpečnostných zárukách Moskvy je lopta na strane NATO a organizácia musí na niečo odpovedať. Rusko bolo podľa Vladimíra Putina „podvedené, nehorázne oklamané“, keď v 90. rokoch sľúbili, že nebudú tlačiť NATO na východ.

Rusko a Čína

Rusko a Čína spustili spoločné zbrojné projekty, uviedol ruský prezident Vladimir Putin. Hlava štátu dodala, že obe krajiny pracujú aj v oblasti vesmíru a letectva. „Dokonca dnes spoločne vyvíjame niektoré high-tech zbrane… Pracujeme vo vesmíre, pracujeme v oblasti letectva: na lietadlách aj na vrtuľníkoch… Táto intenzívna každodenná práca je prospešná pre Číňanov aj Ruský ľud,“ povedal Putin… V roku 2019 Putin povedal, že Moskva pomáha Pekingu zriadiť protiraketový varovný systém. Potom povedal, že tento systém má iba Rusko a Spojené štáty.

(Preložené a upravené podľa denníka Kommersant)