V USA poukázali na črtu Zelenského a jeho okolia, ktorá môže viesť k vojne s Ruskom

NEW YORK – The New York Times: Zelenského neskúsenosť môže viesť k vojne s Ruskom. To je kľúčová myšlienka článku amerického novinára Andrewa Kramera.

Na pozadí správ o potenciálnom konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom vzbudzuje čoraz väčšie obavy neskúsenosť z okruhu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, čo môže mať strašné následky nielen pre samotnú Ukrajinu, ale aj pre Spojené štáty. Na túto črtu ukrajinského vedenia poukazuje americký novinár.

Autor materiálu poznamenal, že mnohí blízki spolupracovníci ukrajinského vodcu, rovnako ako on, pochádzajú zo sveta šoubiznisu a pred vymenovaním do vysokých funkcií nemali politické skúsenosti. „Amatérska nedbanlivosť sa môže stať zámienkou na vojnu, ktorá značne prehĺbi trenice medzi Ruskom a Spojenými štátmi,“ píše sa v článku.

Publikácia cituje aj bývalého predsedu ukrajinského parlamentu Dmitrija Razumkova. Lojalita k prezidentovi a jeho okoliu je podľa politika základom menovania do vedúcich funkcií v krajine. To je v rozpore so Zelenským predvolebným sľubom, že pre prácu vo vláde budú prijatí špecialisti v oblastiach, kde jeho priaznivci nemajú žiadne skúsenosti. „Prišli sme na komédiu a skončili sme pri pozeraní hororového filmu. Nie je to vôbec vtipné, “povedal Razumkov.

Predtým Alan Kafruni, profesor medzinárodných vzťahov na Hamilton College (USA), v rozhovore pre ruské médiá  vyjadril názor, že ukrajinské vedenie by urobilo fatálnu chybu, ak by eskalovalo v Donbase s očakávaním podpory NATO. . Americký prezident Joe Biden a americký minister zahraničia Anthony Blinken podľa neho takmer s istotou varujú Kyjev pred takýmto krokom.

Titulná fotografia: Volodymyr Zelensky v úlohe prezidenta Prichoďka v seriáli Sluha ľudu, výrobku produkčného Kvartal 95. Honoráre za seriál dostával Volodymyr Zelensky do firmy v registrovanej v daňovom raju, kde sa neplatia dane.

Ilustračná fotografia: Sídlo komerčnej banky v meste Kameniec Podoľskij.