Bloomberg sa dozvedel o strate najbohatších Rusov od začiatku roka, vyšplhala sa na 32 miliárd dolárov

MOSKVA – Zoznam ruských miliardárov, ktorých majetok v roku 2022 klesol, vedie člen predstavenstva Sibur a NOVATEK Gennadij Timčenko.

“V roku 2022 sa majetok najbohatších Rusov znížil o tridsaťdva miliárd dolárov a eskalácia konfliktu na Ukrajine môže tento trend ešte viac ovplyvniť,” píše Bloomberg.

Podľa Bloomberg Billionaires Index vedie zoznam ruských podnikateľov, ktorých majetok tento rok klesol, Gennadij Timčenko, člen predstavenstva spoločností Sibur a NOVATEK. Podľa agentúry sa jeho majetok znížil o viac ako tretinu – o 6,47 miliardy dolárov.

Majetok ďalšieho akcionára NOVATEK Leonida Micheľsona sa v roku 2022 znížil o 6,2 miliardy dolárov a majetok predsedu predstavenstva Lukoilu Vagita Alekperova o 3,5 miliardy dolárov, keď akcie energetickej spoločnosti klesli takmer o 17 %.

Mikhelson je teraz na 55. mieste v Bloomberg Billionaires Index s čistou hodnotou 26,2 USD. Alekperov zaberá 95. miesto (19,3 miliardy dolárov), pán Gennadij Timčenko – 118. miesto (16 miliárd dolárov).

Podľa Bloombergu je teraz celkový kapitál 23 ruských miliardárov 343 miliárd dolárov, pričom na konci roka 2021 to bolo na úrovni 375 miliárd dolárov.