Bloomberg: rubeľ je najlepšiou menou v roku 2022

MOSKVA / NEW YORK – Bloomberg označil rubeľ za najlepšiu svetovú menu v roku 2022 kvôli rastu voči doláru.

Ruský rubeľ sa stal najlepšou svetovou menou v roku 2022. Vo štvrtok 12. mája o tom informovala agentúra Bloomberg.

Podľa najnovších údajov rubeľ od začiatku roka 2022 vzrástol voči doláru o 11 percent. Stala sa tak lídrom medzi 31 hlavnými menami sledovanými expertmi agentúry.

Posilnenie meny prišlo po opatreniach, ktoré prijala ruská vláda na pozadí západných sankcií, píše Bloomberg. Objasňuje sa, že orgány zaviedli kapitálové kontroly a tiež zaviazali vývozcov predávať devízové ​​príjmy. Najmä v marci prezident Ruska oznámil nový postup platenia za plyn európskymi spotrebiteľmi.

Agentúra vysvetľuje, že mnohé transakcie zahŕňajúce výmenu ruskej meny sa zastavili. Jeho hodnota na burze zároveň neznamená, že skutočne ide do aukcie za rovnakú cenu. Ako podobné príklady autori článku uvádzajú tureckú líru a argentínske peso, ktorým sa po rozhodnutiach vlád týchto krajín nepodarilo dosiahnuť maximálne miery rastu. Ruská mena naopak na prijaté opatrenia reagovala dobre, uzatvárajú experti Bloombergu.

Po spustení špeciálnej operácie na Ukrajine začala ruská mena klesať, no v poslednom čase je badateľný jej rast voči americkému doláru a euru. Začiatkom mája analytici uviedli, že do jesene 2022 by sa mal priemerný výmenný kurz rubľa voči americkej mene pohybovať v rozmedzí 75-82 za dolár. Špecialisti zároveň dodali, že k možnému oslabeniu národnej meny môže dôjsť na pozadí obnovenia dovozu a ukončenia logistických šokov, ako aj uvoľnenia devízových obmedzení centrálnou bankou.