Bloomberg: Gazprom v liste vysvetlil postup platenia za ruský plyn pre európske protistrany

MOSKVA – List od Gazpromu podľa agentúry Bloomberg naznačuje, že mena, ktorú Gazprombank dostane od zahraničných protistrán, bude vymenená za ruble v Ruskom národnom zúčtovacom centre. To je súčasťou Moskovskej burzy.

Upokojí to zahraničné spoločnosti, ktoré sa obávajú, že ich vlastné vlády a Európska komisia  budú stíhať za obchody s Ruskom?

List od Gazpromu podľa agentúry naznačuje, že mena, ktorú Gazprombank dostane od zahraničných protistrán, bude vymenená za ruble v Ruskom národnom zúčtovacom centre. Upokojí to zahraničné spoločnosti, ktoré sa obávajú, že ich vlastné vlády a EK budú stíhané za obchody s Ruskom?

Kremeľ prijal nový dokument objasňujúci postup pri platení za ruský plyn. Podľa agentúry Bloomberg už Gazprom poslal európskym zákazníkom list s vysvetleniami. Vyplýva z nej, že cudzie meny od nákupcov plynu sa budú vymieňať za ruble cez účty v Ruskom národnom zúčtovacom centre. Podľa Gazpromu sa tak sprehľadní cash flow – na zápočtoch sa nebude môcť podieľať tretia strana. Zjavne ide o centrálnu banku, ktorá spadala pod západné obmedzenia.


Stanislav Mitrahovič expert Národného fondu energetickej bezpečnosti a Finančnej univerzity pre moskovskú rozhlasovú stanicu poveda: „Európske spoločnosti by s radosťou súhlasili s platbou podľa schémy navrhnutej Ruskom prostredníctvom dvoch účtov v Gazprombank – účtu v eurách a účtu v rubľoch – ak by sa tieto spoločnosti nebáli prenasledovania zo strany národných vlád a Európskej komisie , ktoré sa zatiaľ nevydal osobitný dokument, v ktorom by sa jasne uvádzalo, či platba podľa novej schémy v prospech Gazpromu je alebo nie je porušením sankcií. A Gazprom sa na oplátku snaží týmto listom povedať, že je to v poriadku, stále s nami môžete obchodovať v rámci tejto novej schémy, nejde o obchádzanie sankcií, platíte v eurách, v priamej interakcii s centrálnou bankou. t vstúpiť. Gazprom s najväčšou pravdepodobnosťou znamená, že vy, ako naše európske protistrany, nebudete priamo prepojení s rubľmi, iba nepriamo, z tohto dôvodu budete platiť ďalej. Gazprom neponúka schému, ktorá by sa zásadne nelíšila od toho, aká bola. Čo je Národné zúčtovacie centrum? Toto je divízia Moskovskej burzy. To znamená, že Gazprom naznačuje, že vy, naše európske protistrany, nespolupracujete priamo s centrálnou bankou, ktorá vydáva ruský rubeľ, ale napriek tomu spolupracujete s Gazprombank, ktorá následne konvertuje vaše peniaze prostredníctvom odvolania na Moskovskú burzu, ale konkrétne — Národnému zúčtovaciemu centru. Preto hovoria, že táto transakcia je pre vás bezpečná. Ale toto je výklad Gazpromu. Otázkou je, či samotné spoločnosti uveria tejto interpretácii a či budú ochotné podstúpiť riziko.“