Bloomberg: ceny plynu k znižovaniu výroby
BRUSEL / LONDÝN – Vysoké ceny plynu v Európe, ktoré sa v septembri blížili k 1 000 dolárom za tisíc kubických metrov, viedli k tomu, že niektoré podniky začali znižovať výrobu, píše Bloomberg.
CF Industries, významný americký výrobca hnojív, zatvoril dve továrne vo Veľkej Británii. Nórska spoločnosť rovnakého zamerania – Yara International ASA – 17. septembra oznámila, že obmedzuje výrobu amoniaku, pričom vysvetlila, že k tomuto kroku ju prinútili rekordné ceny plynu.
V predvečer zimného chladu dochádza v európskych zásobníkoch plyn, zásoby klesli na rekordné minimum, pričom vykurovacia sezóna sa začne o mesiac.
Dňa 17. septembra, ako poznamenáva Bloomberg, ceny plynu klesli pod svoje maximá z polovice septembra v súvislosti so správami, že europoslanci zaslali Európskej komisii list, v ktorom žiadajú vyšetrovanie Gazpromu kvôli rekordnému zvýšeniu cien plynu … Ruská spoločnosť zasa zdôrazňuje, že sú spoľahlivým dodávateľom a uspokoja európsky dopyt pred nástupom chladného počasia, „bez ohľadu na to, aké chladné počasie je“.
V priebehu dňa náklady na plyn klesli o viac ako percento, potom sa však zvýšili na 66,15 eura za megawatthodinu (asi 820 dolárov za tisíc metrov kubických). Cena klesla tiež 16. septembra a klesla o takmer 11 percent. V októbri môže Európa dostať dodatočné dodávky ruského plynu, čo môže do určitej miery zmierniť napätie na trhu, píše Bloomberg.
Plynová kríza bráni európskemu hospodárstvu v zotavení sa z lockdownu. Skupina Goldman Sachs odporúča priemyselným spotrebiteľom v regióne, aby začali znižovať spotrebu energie v dôsledku trvalého zvyšovania cien plynu. Výkonný riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry Fatih Birol uviedol, že ceny môžu zostať vysoké niekoľko týždňov a bývalý šéf britského energetického regulátora Ofgem varoval, že účty za plyn a elektrinu v Európe budú šesť mesiacov rásť.
Odvetvia najviac zasiahnuté rastom cien plynu zahŕňajú chemický priemysel, modrý vodík a oceliarske spoločnosti. Mate Tóth, vedúci oddelenia energetických projektov spoločnosti FinExpertiza v Maďarsku, však uviedol, že „takmer každému podniku“ v blízkej budúcnosti hrozia vyššie náklady, pretože výroba tepla a energie bude drahšia.