BCG: v Rusku môžu začať lacnieť elektromobily

Náklady na vlastníctvo elektrického vozidla a auto so spaľovacím motorom v Rusku by mohli byť rovnaké v najbližších rokoch, ak štát bude naďalej podporovať nabíjacie stanice, uvádza denník Kommersant, citujúc štúdiu The Boston Consulting Group (BCG).

Teraz v krajine, podľa BCG, asi 2,5 tisíc elektrických vozidiel (park od 1. júla 2018) predstavujú asi 170 nabíjacích staníc, čo je 0,068 staníc na auto. Doba návratnosti každej stanice je až 7,5 roka.

V Rusku, ako súčasť rozvojovej stratégie pre automobilový priemysel, už bola oficiálne zvýšená otázka potreby rozšíriť trh s automobilmi využívajúcimi alternatívne zdroje paliva. Majitelia elektromobilov v Moskve boli schopní parkovať zadarmo, v Petrohrade elektrické autá boli oslobodené od platenia dane z dopravy. Teraz sa rieši otázka prístupu elektrických vozidiel k jazdným pruhom pre traťové vozidlá.

Podľa expertov BCG by sa v počiatočnom štádiu mala v Rusku najprv vďaka dotáciám rozvíjať  infraštruktúra nabíjacích staníc. Ako ukazuje západná prax, vďaka tomu sa výrobcovia automobilov tiež snažia investovať do vývoja nabíjacích staníc s cieľom zvýšiť dopyt po svojich výrobkoch.

V Európe sa náklady na vlastníctvo elektrického vozidla a auta so spaľovacím motorom v segmente C  v roku 2022 vyrovnajú. Na svete je viac ako 320 tisíc štandardných nabíjacích staníc a 120 tisíc staníc s rýchlym nabíjaním. Najviac staníc v Holandsku je 0,27 staníc na elektromobil, nasleduje Nemecko (0,22 staníc), Čína (0,17 staníc) a Japonsko (0,14 staníc).

Nedávno v Rusku oznámili o úvahe o tom, že elektromobily by mali poznávacie značky v zelenej farbe. Chcú tak zdôrazniť ekologickú šetrnosť tejto dopravy a zvýšiť jej popularitu.