Bavlna klesla v dôsledku klesajúceho dopytu a posilňujúceho dolára voči ostatným menám
CHICAGO – Futures, teda termínované kontraty o budúcich dodávkach bavlny, klesli za mesiac o štvrtinu, keďže klesajúci spotrebiteľský dopyt prevýšil slabú úrodu.
Futures klesli o 25 % od konca minulého mesiaca, čím sa fakticky vymazali zisky poháňané prognózami USDA, že viac ako 40 % bavlny v USA zasiatej tento rok nebude zozbieraných kvôli suchu. Pokles približuje ceny k zvyčajným úrovniam, pričom najobchodovanejšie futures sa v utorok uzatvárajú na úrovni 88 centov za libru, čo je o viac ako 40 % oproti májovému maximu, čo je najvyššia cena za viac ako desať rokov.
Futures je zmluva medzi dvomi stranami uzatvorená v súčasnosti o povinnosti predať alebo kúpiť nejaké (tzv. podkladové) aktívum v (štandardizovanom) určenom čase v budúcnosti za cenu určenú v súčasnosti, pričom obchod sa uskutočňuje v štandardizovanej podobe (najmä štandardizovanom množstve) na burze.
Cena bavlny počas pandémie vzrástla a pred rokom prekonala 1 dolár za libru po tom, čo boli na bavlnu vyrábanú v čínskom regióne Sin-ťiang uvalené obmedzenia kvôli obavám, že na jej zber sa využíva nútená práca. Od konca 50. rokov 20. storočia boli ceny bavlny nad 1 dolárom za libru iba trikrát.
Nedávny tlak na predaj je spôsobený najmä problémami výrobcov odevov, ktorí predpovedajú pokles dopytu, keďže rast sa spomaľuje a dopyt po ich produktoch klesá.
Online predajca ASOS nedávno varoval, že zisky budú na spodnej hranici jeho celoročného výhľadu. Primark, značka rýchlej módy, vykázala v budúcnosti nižšie zisky, pričom uviedla vysoké náklady na energiu a silný dolár.
Dolár prudko vzrástol, keď sa úrokové sadzby zvýšili Federálnym rezervným systémom, čo zvýšilo cenu bavlny vypestovanej v USA pre zámorské továrne. Ostatné centrálne banky po celom svete tiež zvyšujú sadzby, čo podľa analytikov spomalí ekonomický rast a v konečnom dôsledku utlmí spotrebiteľský dopyt po odevoch a iných bavlnených výrobkoch. Tieto obavy sú podobné tým, ktoré zasiahli akcie v posledných mesiacoch.
Čína, jeden z najväčších svetových spotrebiteľov bavlny, oznámila pokles dovozu bavlny a nárast nepredaných zásob. Citujúc čínske colné údaje, obchodná publikácia Cotlook vo svojom poslednom mesačnom prehľade uviedla, že Čína doviezla 1,7 milióna metrických ton surovej bavlny v účtovnom roku, ktorý sa skončil v júli. To je o viac ako 60 % menej ako v rovnakom období minulého roka.
Okrem toho komerčné zásoby nepredanej bavlny sú v tomto ročnom období na historickom maxime, pričom podľa Cotlooku sa nahromadili viac ako 3 milióny metrických ton bavlny.
Objavujú sa ďalšie problémy s dodávkami, ktoré by mohli rýchlo zmeniť ceny bavlny. Úrodu bavlny v USA ťažko zasiahlo suché počasie počas vegetačného obdobia. Údaje z monitorovania sucha v USA ukázali, že veľká časť južného a stredného USA bola počas leta v stave vážneho alebo extrémneho sucha.
Podľa nedávnej správy USDA sa očakáva, že silné záplavy v hlavných výrobných regiónoch Pakistanu vrátane Sindhu a južného Pandžábu znížia produkciu o viac ako 1 milión 480 lb balíkov v aktuálnom účtovnom roku.
Hoci sa predpokladá, že takéto problémy s dodávkami z dlhodobého hľadiska podporia ceny bavlny, obchodníci stále očakávajú zmiernenie spotrebiteľského dopytu.