Banková kríza v USA pripomína krízu z roku 2008, ale vo väčšom rozsahu
NEW YORK – Celková hodnota aktív dvoch nedávno skrachovaných amerických bánk – Silicon Valley Bank a Signature Bank – dosiahla 319 miliárd dolárov, zatiaľ čo hodnota 25 amerických bánk, ktoré skrachovali v roku 2008, bola 373,6 miliardy dolárov.
Tieto údaje nezahŕňajú banku Lehman Brothers, ktorá nebola komerčnou bankou, ale investičnou bankou s aktívami vo výške takmer 250 miliárd dolárov, keď skrachovala.
Všetky krízy sú si navzájom podobné, ale každá má svoje vlastné charakteristiky. Podľa americkej Federálnej korporácie pre poistenie vkladov (FDIC) predstavovali kombinované aktíva dvoch nedávno skrachovaných amerických komerčných bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank 319 mld. dolárov, zatiaľ čo kombinované aktíva 25 amerických komerčných bánk, ktoré skrachovali v roku 2008, dosiahli 373,6 mld. dolárov (viac informácií nájdete tu).
Na jednej strane sa zdá, že súčasná kríza je v prepočte na banku väčšia, a na druhej strane uvedené údaje z roku 2008 nezahŕňajú banku Lehman Brothers, ktorá v čase svojho bankrotu nebola komerčnou bankou, ale investičnou bankou s aktívami vo výške 250 mld. USD.
Kľúčovou otázkou teraz je, ako sa bude kríza vyvíjať. Ak sa ukáže, že Silicon Valley Bank a Signature Bank skrachovali preto, lebo manažment nedbalosťou nezabezpečil svoje úrokové expozície, môže sa stať, že nakoniec prídu o niekoľko ďalších. Ak sa ukáže, že problém je systémový, Fed možno bude musieť ukončiť cyklus zvyšovania úrokových sadzieb, začať ich znižovať a pumpovať do systému likviditu.
Celkové aktíva skrachovaných amerických komerčných bánk (vľavo, v miliardách USD) a ich počet (vpravo) podľa rokov. Údaje: FDIC, zdroj: Statista.