Banka Ruska znížila základnú úrokovú mieru na 8 %

MOSKVA – Ruská centrálna banka znížila kľúčovú sadzbu z 9,5 % na 8 % ročne.
Regulátor zlepšil prognózu inflácie a pre trh nečakane sa rozhodol urýchliť uvoľňovanie menovej politiky.
Ruská centrálna banka znížila kľúčovú sadzbu naraz o 150 bp. – od 9,5 do 8 %, uviedol vo vyhlásení. Tento pokles je piaty v rade, súčasný cyklus uvoľňovania sa začal v polovici apríla. Regulátor za tri mesiace znížil kľúčovú sadzbu o viac ako polovicu z rekordných 20 %. Regulátor predbehol očakávania trhu. Väčšina analytikov verila , že bude opatrnejší a zvolí krok 50 bp, hoci počítali s poklesom o 100 bp naraz.

„Aktuálny rast spotrebiteľských cien zostáva nízky, čo prispieva k ďalšiemu spomaleniu ročnej inflácie. Je to spôsobené jednak vplyvom súboru jednorazových faktorov, ako aj obmedzenou dynamikou spotrebiteľského dopytu. Inflačné očakávania domácností a firiem sa výrazne znížili a dosiahli úrovne z jari 2021. Pokles obchodnej aktivity je pomalší, ako Banka Ruska v júni očakávala,“ vysvetlil regulátor.

Vylepšil aj svoju prognózu inflácie: Centrálna banka očakáva, že do konca tohto roka bude 12-15 %, v roku 2023 klesne na 5-7 % a v roku 2024 sa vráti na 4 %. Ešte v júni predpovedala Banka Ruska rast cien v tomto roku na úrovni 14-17 %.
Centrálna banka poznamenáva, že „miera rastu spotrebiteľských cien zostáva nízka, čo prispieva k ďalšiemu spomaleniu ročnej inflácie“ a krátkodobé dezinflačné riziká vzrástli. Zároveň potvrdzuje, že ukazovatele, ktoré charakterizujú najstabilnejšie procesy cenovej dynamiky, sa v ročnom vyjadrení naďalej pohybujú nad 4 % a „proinflačné riziká zostávajú značné“.
Podľa júlového prieskumu Infom, ktorý si objednala centrálna banka, sa miera inflácie očakávaná obyvateľstvom znížila z 12,4 % na 10,8 %, čo zodpovedá úrovni z januára 2021. Inflačné očakávania domácností boli na svojom maxime v marci 18,3 %. Pozorovaná inflácia klesla z 23,7 % na 22,2 %. To je však stále výrazne nad údajmi z júla 2021, ktoré predstavovali 16,5 %.