Banka Ruska vidí rast, mieni šok zo sankcií pominul

MOSKVA – Riziko pre infláciu by mohli predstavovať rozpočtové výdavky a nedostatok pracovných síl, preto má regulátor naďalej jastrabí pohľad na ekonomiku.

Ruská centrálna banka v uviedla, že ekonomika sa v tomto roku zotaví a vzrastie až o 2 %, keďže vplyv sankcií sa zmierni.

Hrubý domáci produkt pravdepodobne dosiahne úroveň spred sankcií do konca roka 2024. Je to oveľa skôr, ako mnohí ekonómovia očakávali, a odráža to obmedzenejší vplyv obmedzení, ktoré na Rusko uvalili USA a ich spojenci.

Centrálna banka zverejnila aktualizované prognózy, pričom kľúčovú úrokovú sadzbu ponechala na úrovni 7,5 %. Na tejto úrovni sa sadzba nachádza od septembra. Podľa skorších prognóz centrálnej banky bolo v roku 2023 možné spomalenie hospodárskeho rastu.

“Hospodárska aktivita rastie rýchlejšie, než Bank of Russia predpokladala vo svojej februárovej prognóze,” uviedli tvorcovia politiky vo vyhlásení. – Odráža to expanziu domáceho dopytu aj pokračujúcu transformáciu ruskej ekonomiky.”

Silná ekonomika môže centrálnej banke umožniť sústrediť sa na obmedzenie toho, čo nazýva “výraznými inflačnými rizikami”, aj keď rast cien sa spomalil pod 4-percentný cieľ.

Ruská centrálna banka si zachovala jastrabí postoj, ktorý ju ponecháva otvorenú zvyšovaniu sadzieb v nasledujúcich mesiacoch. Dopyt sa zotavuje, keďže ekonomika sa prispôsobuje rýchlejšie, ako sa očakávalo, zatiaľ čo ponuka nedrží krok s rastom, uviedla guvernérka Bank of Russia Elvira Nabiullina na piatkovej tlačovej konferencii.

“Vzhľadom na oneskorenie účinku menovej politiky sme mali okamžite reagovať zvýšením kľúčovej sadzby,” povedala. “Stále si myslíme, že zvýšenie sadzieb je pravdepodobnejšie.”

Rubeľ po oznámení rozhodnutia o sadzbách posilnil a voči doláru sa obchodoval o viac ako 2 % silnejší. Hoci v tomto roku zostáva jednou z najhoršie hospodáriacich mien v segmente rozvíjajúcich sa trhov, v posledných dňoch sa mu podarilo časť svojich strát dohnať.

“Posolstvo Nabiullinovej zostáva nezmenené: inflácia môže byť zatiaľ mierna, ale čoraz horúcejší trh práce, slabšia mena a rastúce rozpočtové výdavky by ju mohli v nasledujúcich mesiacoch zvýšiť. Signál nenaznačuje zvýšenie v blízkej budúcnosti, ale úrokové sadzby sa pravdepodobne zvýšia v druhej polovici roka 2023, ak vládne výdavky budú naďalej prevyšovať očakávania a rubeľ zostane slabý,” hovorí Alexander Isakov, ruský ekonóm agentúry Bloomberg Economics.

Aktualizované prognózy centrálnej banky tiež naznačujú, že inflácia sa do konca roka spomalí o niečo viac, než sa očakávalo, a to na úroveň 4,5 % až 6,5 %.

Prognóza Banky Ruska na rok 2023:

HDP – nová prognóza: 0,5 % – 2 %, predchádzajúca prognóza: -1 % – 1 %.

Inflácia do konca roka – nová prognóza: 4,5 % – 6,5 %, predchádzajúca prognóza: 5 % – 7 %.

Kľúčová sadzba (priemerná) – nová prognóza: 7,3 % – 8,2 %, predchádzajúca prognóza: 7 % – 9 %

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie – nová prognóza: 47 mld. USD

Cena ropy Urals (priemer) – nová prognóza: 55 USD, predchádzajúca prognóza: 55 USD

Dilemou je, ako načasovať ukončenie menových stimulov. Napriek malému tlaku na konanie musí ruská centrálna banka čeliť prudkému nárastu fiškálnych výdavkov, zhoršujúcemu sa obchodu a rekordnému nedostatku pracovných síl.

Medzi najpálčivejšie problémy patria zmeny na trhu práce, ktoré ohrozujú rast reálnych miezd. Prieskum centrálnej banky ukázal, že podniky v prvom štvrťroku čelili najväčšiemu nedostatku pracovníkov od začiatku monitorovania v roku 1998.

Rovnako znepokojujúci je aj napätý rozpočet, ktorého deficit k 25. aprílu už takmer o 50 % prekročil ročný cieľ ministerstva financií na rok 2023.