Veľká Británia: kríza v tvare písmena V nebude

LONDÝN –  V máji mala britská ekonomika  v porovnaní s predpoveďami horšie výkony, oproti tomu ako sa pôvodne očakávalo. Produkcia vzrástla iba o 1,8 percenta, ekonómovia predpovedali nárast o 5,5 percenta.

Výnos vládnych dlhopisov Spojeného kráľovstva klesol a tiež došlo k slabému rastu v sektore služieb. Odborníci tvrdia, že neočakávaný slabý skok HDP v máji ukazuje, že k ekonomickému oživeniu v tvare písmena V, čo znamená, prudký pokles a prudký rast, nedochádza.

Podľa prieskumu agntúry Bloomberg sa v tomto roku očakáva pokles HDP krajiny o takmer 9 percent, čo bude najväčší pokles za takmer storočie. V júni otvorenie nepotravinárskych obchodov prinieslo ekonomike ďalší impulz, zatiaľ čo hotelový sektor začal svoju činnosť až začiatkom júla.

Vzhľadom na zvýšenie nezamestnanosti v dôsledku zrušenia štátnych dotácií na mzdy minister financií Veľkej Británie Rishi Sunak oznámil plán na záchranu hospodárstva krajiny vo výške 30 miliárd libier. Medzi opatrenia – zníženie daní z nákupu bývania, zľavy na výlety do reštaurácií pre všetkých občanov, ako aj peňažný bonus pre zamestnávateľov, ktorí nevyhodia svojich zamestnancov.

Štát už”nalial” do obnovy hospodárstva nariadil viac ako 160 miliárd libier. Medzitým štátny dlh krajiny prvýkrát prekročil HDP od roku 1963. Podľa predpovedí Bank of England sa tento rok HDP zníži o 14 percent.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.