Arca Investments dala ľuďom dieru 760 mil. EUR
PRAHA / BRATISLAVA – Československá firma Arca Investment prerobila 760 miliónov euro.
Taká je diera medzi investormi po tejto firme.
Firma mala na vydávanie dlhopisov od Národnej banky chválené ich prospekty. Bez nich sa nedajú onúkať investorom. Spadala pod jej dohľad. Spadala, až spadla. Je dôkazom kvality dohľadu slovenskej centrálnej banky. Je dôkazom neschopnosti slovenských samoregulačných orgánov, ako je napríklad Asociácia obchodníkov s cennými papiermi (AOCP), a iných samoregulačných orgánov.
AOCP o sebe tvrdi, že chce “Vytvárať predpoklady na zvyšovanie vzdelanosti a profesionálnej úrovne príslušných zamestnancov členov Asociácie”, Dbať na riadny výkon činnosti svojich členov a jej vysokú profesionálnu a etickú úroveň a poskytovať informačné a poradenské služby. V prípade Arca Investments sa to nepodarilo. AOCP má vzdelávací program Zelený delfín. Viac tu www. zelenydelfin.sk.
Dieru vo firme Arca Investment pocíti viac ako 19 000 subjektov.
Arca Investments bola slovensko-česká investičná skupina v úpadku. Do jej portfólia spadá viac ako 200 firiem, ktoré sú aktívne oi vo finančníctve, energetike alebo realitách.
Medzi najväčších veriteľov Arcy patrí napr. brnenský IFIS investičný fond as, združenie veriteľov AVEA, Spojené kefovne alebo firma z Telče VSP Kovo, ktoré Arca dlhuje 150 miliónov korún. Do Arcy investovali aj bytové družstvá. Zmenku za 100 miliónov korún kúpilo Arcibiskupstvo olomoucké, ktoré plánovalo využiť zisk na charitatívne účely a rekonštrukciu pamiatok. Zmenky za viac ako 63 miliónov korún drží Syndikát novinárov SR .
Verejné informačné zdroje tvrdia, že takmer 16 miliónov korún do nich údajne investovala manželka bývalého slovenského premiéra Igora Matoviča . Finančné noviny nevedia overiť pravdivosť tejto informácie.
Dňa 11. mája 2021 vyhlásil Mestský súd v Prahe úpadok Arca Investments; v tomto okamihu dlhovala takmer 1900 veriteľom 19 miliárd korún a ide tak o najväčší krach v Českej republike od 90. rokov 20. storočia. Ďalšie podrobnosti súvisiace s bankrotom uvádza insolvenčný register.
Podľa elektronického výpisu z obchodného registra firmy Arca Capital Slovakia, a.s. je predsedom predstavenstva Rastislav Velič a členom predstaventsva Henrich Kiš.
Arca považuje za hlavnú príčinu svojich problémov pandémiu covidu-19 as ňou súvisiace opatrenia.
Národná banka Slovenska (NBS) udelila spoločnosti Arca Brokerage House, obchodník s cennými papiermi, akciová spoločnosť zo skupiny Arca Investment, súhlas na vrátenie licencie pre poskytovanie investičných služieb. Za časy fungovania s licenciou jej centrálna banka udelila jedinú pokutu vo výške 1 000 euro.
Finančné noviny informovali o vrátení licencie obchodníka s cennými papiermi dňa 22. januára 2022. Tak ako Arca Brokerage House vrátila licenciu obchodníka s cennými papiermi vrátila firma Horizont Slovakia. Firma Drukos, a.s. sa pokúšala svoje akcie kótovať na burze.
Regulátor informoval o tom na svojej stránke. Firma mala povolenie udelené 6. novembra 2003. Rozhodnutie sa uskutočnilo do konca februára 2022.
Základný kapitál firmy je 1 494 000 EUR. Predsedom predstavenstva je Peter Krištofovič. Predsedom dozornej rady je Juraj Krúpa. Jediným akcionárom obchodníka s cennými papiermi je akciová spoločnosť EIT. Jej kapitál je 33 600 EUR. Predstavenstvu predsedá Pavol Krúpa. Dozornú radu vedie Marián Muzyka.
“Kľúčové slovo nášho úspechu je integrácia. Horizontálna i vertikálna.” vyhlasovala to o sebe finančná skupina Arca Capital, do ktorej patril aj obchodník s cennými papiermi, ktorý vrátil licenciu NBS.
“Ctíme si profesionalitu a dôveru. Len vďaka tomu sa nám podarilo v regióne strednej Európy vybudovať silnú investičnú skupinu.” To je ďalší slogan finančnej skupiny.
Peter Krištofovič má 30 % podiel firme Arca Capital, ktorá je v reštrukturalizácii. Podľa médií predal vilu.
Peter Krištovič je absolventom Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave. Už počas štúdia sa vypracoval na pozíciu okresného riaditeľa v spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko, kde zodpovedal za vedenie a riadenie tímu 150 ľudí. Médiá tvrdia, že po desiatich rokoch pôsobenia na trhu finančného poradenstva podnikal na Slovensku, v Česku, na Ukrajine a v Rumunsku a svoje aktivity plánoval rozšíriť aj do Bulharska a Ruska. Je autorom publikácie Moja kniha cieľov. O sebe povedal, že podnikať začal v detskej izbe.
Jeho vzdelanie je dôkazom úrovne slovenských vysokých škôl.
Citujme. Peter Krištofovič je synonymom úspechu a motivácie. Od počiatkov v 90. rokoch, kedy si vybudoval impérium a získal významné postavenie v obchodnom svete, prešiel k hlbšej introspekcii a rovnováhe vo svojom živote. Dnes je známy ako charizmatický motivačný rečník, ktorý svoje skúsenosti využíva na podporu a inšpiráciu druhých. Jeho cesta ukazuje, že osobný rozvoj a pomáhanie ostatným môže ísť ruka v ruke s podnikateľským úspechom.
A dodajme niečo z tvrdenia v portáli správy: “V roku 2006 prekonal obrat jeho firiem hranicu miliardy slovenských korún a v roku 2008 získala jeho firma Fincop ocenenie Broker Roka v Rumunsku.”
Na záver koniec rozprávky v podaní portálu Správy: “Po rokoch tvrdej práce a sústredenia sa na biznis si uvedomil dôležitosť osobného života a začal sa viac venovať rodine a charitatívnym projektom, ako je stavba školy v Keni. Jeho cesta od počiatočných bojov po vysoké podnikateľské úspechy slúži ako inšpirácia pre mnohých.”