Aramco získa verejným úpisom akcií 40 mld. USD

RIJÁD –  Saudskoarabská štátna ropná spoločnosť Saudi Aramco, odložila začiatok svojej prvého verejného úpisu akcií (Initial Public Offering  – IPO).  Informuje o tom denník Financial Times. V roku 2020 firma plánuje vyplatiť dividendy v sume 75 mld. USD.

Podľa novín je oneskorenie spôsobené septembrovými útokmi bezpilotných lietadiel na infraštruktúru spoločnosti. Je potrebné poznamenať, že Saudi Aramco chce počkať, až bude jasné, ako útok ovplyvnil jej štvrťročné zárobky.

Skôr sa predpokladalo, že IPO bude vyhlásené 20. októbra, prospekt ponúk bude zverejnený 27. októbra a roadshow sa začne 3. novembra 2019. Teraz dlho očakávaný IPO sa môže uskutočniť až v decembri tohto roku alebo dokonca v januári.

Na predaj pnúkne vláda 2% Aramco. Saudská vláda, ktorá je dnes jediným akcionárom spoločnosti, očakáva, že z dohody získa 40 miliárd dolárov, čo z nej urobí najväčšie IPO v histórii.

Saudské úrady prvýkrát oznámili svoj úmysel uskutočniť IPO Saudskú Aramco v roku 2017. Potom to bolo o plánoch predať päť percent podiel. Zároveň sa zvážili rôzne možnosti: predaj existujúcich vládnych cenných papierov a vydanie nových cenných papierov. Teraz podľa agentúry hovoríme o otázke ďalších akcií.

Následne sa dátumy IPO mnohokrzy  presunuli a objavili sa informácie o úplnom zrušení úpisu. Jedným z dôvodov bolo, že vedenie Saudskej Aramco prešlo na kúpu „strategického podielu“ v najväčšej petrochemickej spoločnosti v krajine SABIC, ktorej jedným z hlavných akcionárov je štátny fond kráľovstva.