Anton Pavlovič Čechov pred 130 rokmi vydal novelu Oddelenie číslo šesť o psychiatrickej liečebni

SANKT PETERSBURG – Ruský spisovateľ Anton Pavlovič Čechov napísal novelu o psychiatrii s názvom Oddelenie číslo 6.

Anton Pavlovič Čechov, rusky Антон Павлович Чехов; * 29. január 1860, Taganrog, Ruská ríša – † 15. júl 1904, Badenweiler, Nemecká ríša) bol ruský lekár, spisovateľ a dramatik.

Novela je aktuálna aj dnes. Najmä pri porovnaní s dianím v novele a na politickej scéne na Slovesku. Pozrime sa stručne na obsah novely.

V malom nemocničnom krídle, ktoré má “ten zvláštny ponurý, depresívny vzhľad, aký majú len nemocničné a väzenské budovy”, sa nachádza oddelenie č. 6 pre duševne chorých. Oddelenie obýva päť ľudí, medzi nimi hlúpy Mojžiš a bývalý súdny vykonávateľ Ivan Dmitrič Gromov. Po opise pacientov nám autor predstavuje lekára Andreja Efimyča Ragina. Keď nastúpil, nemocnica bola v hroznom stave. Strašná bieda, nehygienické podmienky. Ragin bol voči tomu ľahostajný. Je to inteligentný a čestný človek, ale chýba mu vôľa a viera v jeho právo zmeniť život k lepšiemu. Spočiatku tvrdo pracuje, ale čoskoro sa začne nudiť a uvedomí si, že v takýchto podmienkach nemá zmysel liečiť chorých. Takéto zmýšľanie spôsobí, že Ragin prestane pracovať a do nemocnice už nebude chodiť každý deň. Po malej práci, skôr na parádu, ide domov a číta si. Každú polhodinu si dá panáka vodky a občerství sa uhorkou alebo mätovým jablkom. Potom zje obed a dá si pivo. Večer zvyčajne príde poštmajster Michail Averjanič. Doktor a poštmajster vedú bezvýznamné rozhovory a sťažujú sa na osud. Keď hosť odíde, Ragin pokračuje v čítaní. Číta všetko, za knihy platí polovicu svojej mzdy; najradšej má filozofiu a históriu. Čítanie mu prináša pocit šťastia.

Jedného jarného večera Ragin náhodne navštívi oddelenie č. 6. Tam ho Gromov obviní z krádeže a vtiahne ho do dlhého rozhovoru. Lekárove návštevy v príbytku sa stávajú každodennými; jeho rozhovory s Gromovom urobia na Andreja Jefimyča hlboký dojem. Hádajú sa. Lekár zastáva pozíciu gréckych stoikov a hlása pohŕdanie utrpením života, zatiaľ čo Gromov sníva o skoncovaní s utrpením a lekárovu filozofiu nazýva lenivou. Po celej nemocničnej budove sa roznesie správa o doktorových návštevách na oddelení č. 6. Koncom júna sa o tom dozvie doktor Chobotov, mladý lekár, ktorý chce zrejme nastúpiť na Raginovo miesto vedúceho lekára. V auguste dostane Andrej Efimyč list od primátora, v ktorom ho žiada, aby sa dostavil na mestskú radu vo veľmi dôležitej veci. Z rozhovoru sa stáva poverenie na preskúmanie jeho duševných schopností.

V ten istý deň mu riaditeľ pošty navrhne, aby si vzal dovolenku a odcestoval. O týždeň neskôr je Raginovi ponúknutá dovolenka, t. j. aby podal výpoveď. Tú ľahostajne prijíma a spolu s Michailom Averjaničom odchádza do Moskvy, potom do Petrohradu a napokon do Varšavy. Cestou sa nudí svojimi rečami, chamtivosťou a obžerstvom; prehrá peniaze v kartách a aby splatil dlh, požičia si od Ragina 500 rubľov. Potom sa vrátia domov.

Doma ich zastihnú finančné ťažkosti a reči o šialenstve Andreja Jefimyča pokračujú. Jedného dňa vyletí a vyhodí Chobotova a poštmajstra zo svojho bytu. Za svoje správanie sa hanbí a je mu trápne a ráno sa ide doktor ospravedlniť poštmajstrovi. Michail Averjanič mu navrhne, aby išiel do nemocnice. V ten istý večer za ním príde Chobotov a žiada ho o radu. Do oddelenia 6 vstúpia dvaja lekári, údajne na konzultáciu, Chobotov odíde po stetoskop a nevráti sa. O pol hodiny vchádza Nikita s balíkom oblečenia. Ragin všetko pochopí. Najprv sa pokúša odísť z izby, ale Nikita mu to nedovolí. Ragin a Gromov začnú výtržnosť, Nikita udrie Andreja Jefimyča do tváre. Lekár si uvedomí, že sa z oddelenia nikdy nedostane. To ho uvrhne do stavu ľahostajnosti a na druhý deň zomiera na apoplexiu. Na pohrebe sú prítomní len Michail Averjanič a Darjuška.

Hlavné postavy:

  • Dr. Andrej Yefimič Ragin – lekár z malého mesta, túžil po duchovnej kariére, ale jeho otec ho presvedčil o opaku. Muž vysokej postavy s jednoduchými životnými prostriedkami, ktorý si vážil inteligenciu a čestnosť, ale chýbala mu sila vôle a vodcovstva. Ragin mal túžbu po intelektuálnej konverzácii, ktorá bola uhasená, keď stretol Ivana Gromova. Jeho časté návštevy na oddelení pre duševne chorých v nemocnici vyústili do jeho nedobrovoľného prijatia na oddelenie ako samotného pacienta. Ragin, rozrušený zvratom svojho osudu a rozhorčením, dostal po dni strávenom vo väzení na psychiatrickom oddelení č. 6 mozgovú príhodu.
  • Ivan Dmitrič Gromov – jeden z pacientov oddelenia č. 6, opísal, že je vzrušený, jemný, rozrušený, no predovšetkým s paranojou z prenasledovania. Najmenší zvuk by spôsobil, že sa Gromov obzrel cez rameno v strachu, že ho polícia zatkne za zločin, ktorý nespáchal. Gromov spochybnil Raginov názor na utrpenie a tvrdil, že na to, aby lekár pochopil utrpenie iných, musel by sám zažiť utrpenie. Nakoniec sa stal jediným človekom, s ktorým sa chcel Ragin porozprávať, a dokonca po jeho boku bojoval za prepustenie z oddelenia, no neúspešne.
  • Mihail Averjanič – poštmajster, ktorý si myslel, že je priateľom s Raginom, pocity, ktoré druhá strana neopätovala. Často sa zaujímal o duševný stav Ragina a dokonca ho ťahal so sebou na dovolenku v márnom pokuse obnoviť zdravý rozum lekára. Nakoniec Ragin vypálil poistku na Mihaila, urazil ho slovami a dokonca po ňom hodil fľašu bromidu.
  • Jevgenij Fjodorič Hobotov – mladý obvodný lekár, ktorý prišiel do mesta pomáhať Raginovi v nemocnici. Bol súčasťou rady, ktorá diagnostikovala Ragina ako duševne nestabilného a potom prevzala Raginov post v nemocnici. Po tom, čo bol svedkom Raginovho výbuchu, ktorý vyvolala jeho a Mihailova návšteva, vylákal Ragina na psychiatrické oddelenie pod zámienkou návštevy pacienta so zaujímavou pľúcnou komplikáciou.
  • Sergej Sergejevič – bol lekárskym asistentom Ragina, ale mal v meste vlastnú prax. Sledoval Ragina počas jedného z jeho rozhovorov s Gromovom a zistil, že je zvláštne, že doktor trávi príliš veľa času s duševne chorým pacientom. Pomáhal šíriť klebety, že Ragin by mal byť inštitucionalizovaný na oddelení.
  • Nikita – strážca oddelenia zodpovedný za udržiavanie správania pacientov, úlohu, ktorú s radosťou vykonával bitím a hrubým zaobchádzaním. Rešpektoval Ragina a hovoril o ňom ako o „vašej cti“, ale Ragina na požiadanie neprepustil z oddelenia a namiesto toho ho zbil, ako to často robil ostatným pacientom za zlé správanie. 
  • Daryuška – bol šéfkuchárom nemocničnej kuchyne; prísne dodržiaval Raginov jedálny lístok a znepokojilo ho, keď namiesto toho, aby si pýtal svoje obvyklé pivo, sa Ragin rozprával s Gromovom. Keď bol Ragin nútený opustiť svoje bývanie v nemocnici, Daryushka ho kryla, keď nemohol zaplatiť majiteľke kvôli strate zamestnania. Keď bol v pasci, navštívila aj lekára na psychiatrickom oddelení.
  • Moiseika – „židovka Mojsejka“ bola jediným pacientom oddelenia, ktorému bolo dovolené odísť. Keď sa odvážil do mesta, snažil sa žobraním pozbierať všetky zvyšky.  Všetko, čo priniesol z mesta, skonfiškoval Nikita. Našiel potešenie v starostlivosti o svojich spoločníkov na psychiatrickom oddelení.
  • Semjon Lazarič – holič pacientov na oddelení, v príbehu spomenutý iba raz, ale je známy tým, že s pacientmi zaobchádza podobným spôsobom ako Nikita.