Antinobelove ceny: vplyv bozkov na nerovnosť ľudí, veď nože zo zmrazených ľudských fekálií zle režú

NEW YORK – Antinobelovu  cenu (lgNobel Prize) za ekonómiu získala v tomto roku skupina vedcov, ktorí sa pokúsili nájsť väzbu medzi primernou nerovnosťou v v príjmoch obyvateľov v krajinách a frekvenciou francúzskych bozkov. Ďalšia cena za manažment bolo za riadenie vraždy.

Tohto roku sa ceny udeľovali po tridsiaty raz.  Ig Nobelova cena je americké ocenenie parodujúce Nobelovu cenu. Názov “Ig Nobel prize” je súčasne slovnou hračkou; rovnako vyslovovaní anglický výraz ignoble znamená “potupný”, “sprostý” či “nešľachetný”.

Ceny každý rok v októbri udeľuje časopis Annals of Improbable Research (slovensky Anály nepravdepodobného výskumu) za neobvyklé alebo triviálne výsledky vedeckého výskumu. Komisia, ktorá ceny udeľuje, je zložená z nositeľov skutočných Nobelových cien. Odovzdávanie cien prebieha na Harvardovej univerzite a je nasledované prednáškami novo ocenených na Massachusettskom technologickom inštitúte.

Sú to vedci Christopher Watkins, Juan David Leongómez, Jeanne Bovet, Agnieszka Żelaźniewicz, Max Korbmacher, Marco Antônio Corrêa Varella, Ana Maria Fernandez, Danielle Wagstaff, and Samuela Bolgan

Cenu za manažment získalo päť čínskych profesionálnych vrahov Xi Guang-An, Mo Tian-Xiang, Yang Kang-Shen, Guang-Sheng a Ling Xian Si. Jeden druhému odovzdávali kontrakt na nájomnú vraždu, tak že posledný z nich dostával tak nízky podiel na honorári, až sa vražda neuskutočnila.

Cenu za akustiku získali Stephan Reber, Takeshi Nishimura, Judith Janisch, Mark Robertson, and Tecumseh Fitch za to, že samicu čínskeho krokodíla prinútili kričať v komore naplnenom héliom.

Cenu v oblasti materiálových vied získali   Metin Eren, Michelle Bebber, James Norris, Alyssa Perrone, Ashley Rutkoski, Michael Wilson, and Mary Ann Raghanti. Dokázali, že nože vyrobené zo zmrazených ĽUdských fekálií zle režú.

V oblasti psychológie porota vybrala prácu vedcov, ktorí dokázali vedecky vypracovať metódu odhalenia narcizmu pomocou analýzy obočia. Cenu dostali Miranda Giacomin a Nicholas Rule.

Anticenu za mier získali vlády Indie a Pakistanu. Ich diplomati si tajne zvonili na bytové zvončeky uprostred noci.  Potom utiekli skôr ako niekto stihol vôbec otvoriť dvere.

Anticenu za fyziku získali za to, že experimentálne definovali to čo sa stane s formou dážďovky keď je vystavená vysokej frekvencii vibrácie.

Anticenu v oblasti entomológie dostal  Rihard Vetter. Dokázal že mnohí entomológovia, teda vedci skúmajúci chrobákov, sa boja pavúkov, ktorí nie sú chrobákmi.

Cenu za  lekárske vzdelanie získala skupina politikov. Sú to Jair Bolsonaro z Brazílie, Boris Johnson z Veľkej Británie Kingdom, Narendra Modi z Indie, Andrés Manuel López Obrador z Mexika, Alexander Lukašenko z Bieloruska,  Donald Trump z USA, Recep Tayyip Erdoğan z Turkecka, Vladimír Putin z Ruska, and Gurbanguly Berdimuhamedow z Turkmenska. Dokázali, že politici majú oveľa väčší vplyv na život a smrť ako lekári a vedci.  V roku 2013 získal Alexander Lukašenko túto cenu s bieloruskou milícou po prvý raz. Bolo to preto, lebo zatkli očana za tlieskanie, ktorý mal len jednu ruku.

Anticenu za medicínu získali Nienke Vulink, Damiaan Denys, and Arnoud van Loon. Bolo to za dlho nespoznaný stav zdravia: mizofóniu, teda stres z toho, že ľudia prežúvajú.