Etiópia: ako kde a kto bude kontrolovať

ADIS ABEBA –  Ozbrojený konflikt, ktorý môže prerásť do občianskej vojny, v skutočnosti zmaril rozsiahle transformácie v Etiópii, ktoré analytici označili za „ekonomický zázrak“, píše CNBC.

Boje prebiehajú v oblasti Tigray na severe krajiny, ktorú ovláda Ľudový front za oslobodenie Tigray (NPLT). Organizácia, ktorá je posledných 30 rokov súčasťou vládnucej parlamentnej koalície, sa usiluje o nezávislosť regiónu.

Od začiatku novembra sa separatisti zrazili s početnými vládnymi silami v Tigray, ako aj v iných častiach krajiny, ako aj s útokmi na civilistov. Prezident Abij Ahmed, ktorý je pri moci od roku 2018, oznámil svoj zámer prevziať kontrolu nad celým územím Etiópie.

Etiópia mala donedávna najvyššiu mieru rastu HDP zo všetkých afrických krajín. Na začiatku roka predpovedá Medzinárodný menový fond na rok 2020 rast o 6,2 percenta. V dôsledku pandémie koronavírusov sa prognóza znížila na 1,9 percenta, avšak vzhľadom na rozvíjajúce sa nepriateľské akcie a hrozbu vojny v plnom rozsahu bude dynamika HDP na konci roka pravdepodobne negatívna.

Úspechy Etiópie súviseli aj s politikou Ahmeda, ktorému sa vlani podarilo vyriešiť dlhoročný územný spor so susednou Eritreou. Za to dostal prezident Nobelovu cenu za mier a krajina dokázala prilákať nových investorov. Ahmed tiež zahájil rozsiahly transformačný program, ktorý sa počíta do roku 2030. Jej cieľom je transformácia Etiópie z agrárnej krajiny na priemyselnú.

Lokálne aktíva sa však teraz stanú pre investorov oveľa menej atraktívne. Držitelia cenných papierov sa ich už zbavujú a predávajú národnú menu – birr, čo vedie k jej oslabeniu. Analytici predpovedajú, že ak konflikt prerastie do plnohodnotnej občianskej vojny, dôjde k prerušeniu zahraničných obchodných vzťahov Etiópie s jej hlavnými partnermi.