Ako ovplyvnila inflácia nákupy školských pomôcok

BRATISLAVA – Najväčší boom nakupujúcich školské potreby očakávajú obchodníci od polovice augusta.

Rodičia budúcich školákov opäť siahnu o čosi hlbšie do svojich peňaženiek. Inflácia, rapídne navýšenie cien energií či ďalších komodít sa odrazili na cenách rôznych tovarov, výnimkou pritom nie sú ani školské pomôcky. Náklady na školské potreby v rámci nákupu môžu tento rok presiahnuť hranicu 400 Eur, čo nie je zanedbateľná čiastka z rodinného rozpočtu, ku ktorej je potrebné pripočítať ďalšie zvýšené pravidelné výdavky, na ktoré upozorňuje aj riaditeľ gymnázia.

Obchodníci tak predpokladajú, že tohto roku sa nebudú kupovať školské potreby do zásob.  V porovnaní s minulým rokom si rodičia musia pripraviť na nákup školskej výbavy o pár desiatok eur viac.

„Na základe nášho medziročného porovnania cien vybraných pomôcok sa ukázalo, že ceny za školskú výbavu pre prváka v priemere stúpli zhruba o 14 %. Rodičia tak budú musieť siahnuť hlbšie do peňaženky. V prípade, že majú v pláne zadovážiť dieťaťu aj mobilný telefón s kreditom alebo paušálom, cena sa môže vyšplhať aj cez 400 eur,“ hovorí Adrián Bódis, zástupca spoločnosti CPI, zodpovednej za riadenie aktív nákupného centra VIVO! Bratislava, nákupného centra Arkadia v Trnave, ako aj nákupných parkov STOP SHOP po celom Slovensku. Obchodníci pritom očakávajú najväčší nákupný boom od dnešného, kedy sa ukáže, ako sa zdražovanie pretavilo do praxe.

„Predpokladáme, že jedným z dopadov inflácie bude, že spotrebitelia obmedzia takzvané nákupy do rezervy v snahe znížiť tak celkový účet na minimum. Odporúčame preto si takýto nákup rozdeliť na etapy, čo môže pomôcť rozložiť náklady v čase a nezaťažiť tak rodinný rozpočet nárazovo. Rodičom prváčikov môže pomôcť aj špeciálny jednorazový štátny príspevok vo výške 106,33 Eur, čo platí na školský rok  2022/23, určený na školské potreby,“ radí Adrián Bódis.

Ako dodáva, nákup rozdelený na etapy je vhodný aj pre možnosť individuálneho prístupu personálu predajne, ktorý sa môže venovať každému osobitne a pomôže vybrať tie správne pomôcky pre každého školáka.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.