Aké sú najvážnejšie geopolitické riziká, ktorým trhy s nosičmi energií čelia za posledných 50 rokov

LONDÝN – Šéf Baker Hughes sa domnieva, že konflikty na Ukrajine a na Blízkom východe ohrozujú nestabilitu, podobne ako počas ropného embarga v roku 1973.

Šéf jednej z najväčších svetových spoločností poskytujúcich ropné služby oznámil najväčšie geopolitické riziká za posledné polstoročie, čím vyvolal obavy z dodávok energie a spustil boom na trhu s LNG.

„Z historického kontextu niektorí ľudia hovoria, že ide o návrat k ropnému embargu z roku 1973, čo je do istej miery podobné,“ povedal pre Financial Times riaditeľ Baker Hughes Lorenzo Simonelli. „Počas môjho funkčného obdobia však geopolitická klíma nikdy nebola krehkejšia. Z politického hľadiska ide o veľmi nestabilný faktor.“

Takéto komentáre sú spôsobené tým, že eskalácia medzi Izraelom a Hamasom na Blízkom východe zhoršila už aj tak napätú geopolitickú situáciu na pozadí takmer dvojročného vojenského konfliktu na Ukrajine.

Baker je spolu so SLB a Halliburton jedným z troch najlepších svetových poskytovateľov služieb pre ropné polia, ktorí vŕtajú studne a kladú potrubia po celom svete, od Texasu po západnú Afriku. Je tiež popredným dodávateľom zariadení na skvapalnený zemný plyn, pričom dopyt po námornej preprave plynu prudko rastie, keďže sa Európa vzďaľuje od ruského plynu a celosvetový dopyt po energii stúpa.

Vlani ropa po začatí konfliktu na Ukrajine prekonala 130 dolárov za barel. A minulý mesiac ceny opäť vyskočili na takmer 100 dolárov za barel po útoku Hamasu na Izrael. Potom ustúpili, pričom ropa sa v piatok obchodovala okolo 80 dolárov, keďže obavy, že by útok mohol vyvolať širší konflikt na Blízkom východe, ustúpili a negatívne ekonomické údaje zhoršili prognózy dopytu.

Izrael nie je hlavným producentom ropy a Simonelli povedal, že konflikt v regióne „nezmenil výhľad“ na dopyt ani ponuku. Analytici tvrdia, že intervencia Iránu, ktorý je napojený na Hamas, by mohla zvýšiť ceny.

„Základný prípad predpokladá, že našťastie sa všetko obmedzí na súčasnú situáciu, akokoľvek smutne to môže znieť, zatiaľ čo situácia zostáva napätá,“ dodal. “Ak sa však situácia zhorší a bude eskalovať, všetko sa zmení.”

Plyn nikam nejde

Ruské zbrojenie vývozu plynu cez Ukrajinu podnietilo európsky dopyt po vývoze LNG, najmä zo Spojených štátov, čo vyvolalo prudký nárast výstavby zariadení, pre ktoré Baker dodáva zariadenia.

Baker predpovedá, že spoločnosť dostane v rokoch 2022 a 2023 objednávky na zariadenia na skvapalnený zemný plyn takmer 9 miliárd dolárov, čo je viac ako trojnásobok objemu objednávok v predchádzajúcich dvoch rokoch. Na uspokojenie dopytu musí globálna inštalovaná kapacita do konca desaťročia dosiahnuť 800 miliónov ton ročne, z približne 410 miliónov ton ročne v tomto roku.

Kniha objednávok spoločnosti Baker na LNG obsahuje zmluvy predĺžené do roku 2050 a ruský plynovod má malú šancu konkurovať LNG v krátkodobom horizonte, aj keď sa konflikt na Ukrajine skončí, povedal Simonelli.

„Myslím si, že Európa si uvedomila výzvy, ktoré prináša závislosť od jedného zdroja energie,“ povedal Simonelli, ktorý žije v Houstone, ale narodil sa v Toskánsku v Taliansku.

Ceny plynu v Európe od začiatku konfliktu na Ukrajine vyleteli nad 300 EUR za MWh, pričom volatilita trhu pretrváva, keďže kontinent čelí problémom nahradiť lacný ruský dovoz. Situácii pomohla minuloročná teplá zima a úspešné snahy európskych krajín zvýšiť zásoby.

„Myslím, že minulý rok si všetci vydýchli, pretože zima bola miernejšia. Teraz si môžeme aj trochu vydýchnuť, keďže zima sa momentálne javí ako relatívne mierna,“ povedal Simonelli. “Ale ak bude zima studená, stále to ovplyvní Európu.”

Dopyt v Európe

Dodal tiež, že výstavba projektov na skvapalnený zemný plyn pozdĺž amerického pobrežia Mexického zálivu bude pokračovať, keďže americkí exportéri sa snažia uspokojiť rastúci dopyt v Európe.

“To, čo sa deje teraz, sú konečné investičné rozhodnutia súvisiace so zvýšením produkcie, ktorá je potrebná na uspokojenie dopytu,” povedal Simonelli, pričom uviedol 65 miliónov ton ročne schválených projektov na tento rok a podobný objem na budúci rok.

Európsky boom v dodávkach LNG vyvolal kritiku zo strany klimatických aktivistov, ktorí varujú, že by to mohlo vykoľajiť snahy kontinentu znížiť emisie. Simonelli však uviedol, že palivo pomohlo znížiť emisie tým, že nahradilo uhlie ako zdroj energie pri základnom zaťažení, a zostane súčasťou energetického mixu aj v nasledujúcich rokoch.

„Európa stále veľa využíva uhlie, takže máme veľa príležitostí odstúpiť od uhlia,“ poznamenal. “Nakoniec si uvedomíte čistejšie aspekty zemného plynu, keď sa zamyslíte nad uhlíkovou neutralitou LNG, zachytávaním a skladovaním uhlíka, a preto vidíme dlhodobú budúcnosť zemného plynu a LNG.”

“Toto je dobrý moment pre LNG,” dodal. „Z hľadiska dostupnosti, bezpečnosti a udržateľnosti nie sú zemný plyn a LNG len prechodným palivom, sú cieľovým miestom.“