Airbus: sankcie nezastavia inváziu na Ukrajine

PARÍŽ – Firma Airbus pokračuje v dovoze titánu z Ruska a tvrdí, že sankcie proti Rusku poškodia priemysel, uvádza Bloomberg.

Airbus SE odôvodnil svoje rozhodnutie pokračovať v dovoze ruského titánu argumentom, že sankcie poškodia výrobcov letectva a kozmonautiky závislých na ľahkom kove, ale nezastavia jeho inváziu na Ukrajinu.

Jedným z najväčších svetových dodávateľov titánu a titánových produktov je firma VSMPO-Avisma v meste Verchňaja Salda v Sverdlovskom kraji. Partnermi korporácie je 350 firiem v 49 krajinách, vrátane popredných svetových spoločností vyrábajúcich lietadlá a motory: Boeing, Airbus, Embraer, Rolls-Royce, Safran Aircraft Engines. Podľa februárového odhadu poskytuje firma VSMPO-Avisma až 30 % dodávok titánu pre globálny letecký priemysel, vrátane až 40 % potrieb titánu Boeing a až 60 % potrieb Airbusu.

Airbus je jednou z najväčších leteckých a obranných spoločností na svete. Pozostáva z divízií Airbus SAS, ktorá sa zaoberá výrobou osobných lietadiel, Airbus Defence and Space (obranné a letecké produkty a služby) a Airbus Helicopters (výroba helikoptér). Počet zamestnancov je viac ako 130 tisíc ľudí.