Saudská Arábia, USA a Rusko znižujú objem ťažby ropy, je ceny na trhoch okamžite stúpli o 20 %

NEW YORK / RIJÁD / MOSKVA – USA, Saudská Arábia a Rusko znížia množstvo vyťaženej ropy. Prezident USA Donald Trump kvôli tomu  telefonoval so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom. Donald Trum tvrdí, že korunný princ  rokoval  s ruským prezidentom  Vladimírom Putinom. Ťažba sa zníži o 15 miliónov barelov denne. 

„Práve som hovoril so svojím priateľom [korunným princom Saudskej Arábie] Mohammedom bin Salmanom, ktorý zase hovoril s ruským prezidentom Putinom. Očakávam a dúfam, že znížia produkciu asi o 10 miliónov barelov [za deň] alebo možno viac. Ak ak sa tak stane, bude to ideálne pre ropný a plynárenský priemysel, “napísal Trump v svojom zápisníku v sociálnej sieti. Cena ropy stúpla na 29,6 USD za barel.  Barel ropy, alebo inej obdobnej látky, sa značí bbl, 1 bbl = 158,987294928 l = 42 US galónov.

Kremeľ poprel tvrdenie Donalda Trumpa poprel. Hovorca Vladimíra Putina Dmitrija Peskova povedal, že , ruský prezident nehovoril so saudským kniežaťom o ropnej situácii. „Nie. Taký rozhovor sa neuskutočnil,“ povedal hovorca prezidenta Dmitrij Peskov  pre agentúru RIA Novosti.