Talianska farmaceutická firma Adienne Pharma & Biotech bude vyrábať Sputnik V
RÍM – Ruský fond priamych investícií (RDIF) a švajčiarska spoločnosť Adienne Pharma & Biotech podpísali dohodu o výrobe vakcíny proti koronavírusom Sputnik V v Taliansku. Vakcínu budú vyrábať bez ohľadu na licenciu Európskej liekovej agentúry.
Informuje o tom taliansko-ruská obchodná komora. Taliansko sa stane prvou krajinou EÚ, ktorá začne vyrábať ruskú vakcínu. Rokovania o výrobe pokračovali niekoľko mesiacov. Jeho spustenie je naplánované na jún 2021 v lokalite Adienne. Do konca roka sa plánuje vyrobiť 10 miliónov dávok drogy Podľa správy výroba ruskej vakcíny pomôže vyriešiť problém s nedostatkom liekov na koronavírusovú infekciu v Taliansku.
Ako píše Bloomberg s odkazom na prezidenta spoločnosti Adienne Pharma & Biotech Antonio Francesco di Naro, pred začiatkom výroby „Sputnik V“ v Miláne je potrebné získať povolenie od talianskeho regulačného orgánu. Di Naro zdôraznil, že zatiaľ je ťažké stanoviť výrobné ciele.
Talianko nie je jedinou krajinou, v ktorej sa bude vyrábať ruská vakcína. Dňa 7. marca námestník bieloruského ministra zdravotníctva Dmitrij Čeredničenko oznámil, že v republike sa začne priemyselná výroba Sputniku do 30. – 31. marca. Krajina vyrobí 500 000 dávok mesačne. Najskôr sa očkovacia látka poskytne miestnemu obyvateľstvu, potom sa môže vyvážať.
Už v minulom roku Ruská federácia uzavrela zmluvu s Južnou Kóreou. Ruský fond priamych investícií (RDIF) a GL Rapha, jedna z popredných juhokórejských biotechnických spoločností (vrátane dcérskej spoločnosti Hankook Korus Pharm), sa dohodli v novembri 2020 na výrobe viac ako 150 miliónov dávok Sputnika V. Strany rokovali o výrobe v decembri 2020 a s výrobou vakcíny Sputnik V začali v januári 2021. RDIF a GL Rapha dodá viac ako 150 miliónov dávok ročne vyrobených v Južnej Kórei do globálnej distribúcie.
Prvá predbežná analýza údajov vakcíny Sputnik V z klinických štúdií fázy III v Rusku preukázala 92% účinnosť proti koronavírusu na základe 20 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 rozdelených medzi očkovaných jedincov a tých, ktorí dostávali placebo. V súčasnosti sa 40 000 dobrovoľníkov zúčastňuje dvojito zaslepených, randomizovaných, placebom kontrolovaných klinických štúdií fázy III v Rusku. Prvá dávka vakcíny Sputnik V bola očkovaná viac ako 20 000 účastníkmi a viac ako 16 000 dostalo prvú aj druhú dávku očkovacej látky.
RdIF prijal žiadosti o viac ako 1,2 miliardy dávok vakcíny Sputnik V z viac ako 50 krajín. Dodávky vakcín pre svetový trh budú vyrábať medzinárodní partneri RDIF v Južnej Kórei, Indii, Brazílii, Číne a ďalších krajinách. Existujúce zmluvy RDIF s medzinárodnými partnermi umožňujú ročnú výrobu 500 miliónov dávok vakcíny Sputnik V mimo Ruska. RDIF teraz zvažuje ďalšie žiadosti z viacerých krajín a spoločností o ďalšie zvýšenie svojich zahraničných výrobných kapacít.
“Sputnik V je založený na bezpečnej a efektívnej platforme ľudských adenoviálnych vektorov. Keďže pandémia ešte zďaleka neskončila, viac krajín uznáva platformu ľudských adenovských vektorov a plánuje zahrnúť tieto vakcíny do svojich národných portfólií očkovacích látok. Prvá predbežná analýza údajov klinických štúdií vakcíny Sputnik V fázy III v Ruskej federácii preukázala 92% účinnosť vakcíny. Teraz je dôležité posilniť medzinárodnú spoluprácu a partnerstvo a zabezpečiť, aby sa vyrobilo dostatočné množstvo vakcíny Sputnik V na uspokojenie celosvetového dopytu, a sme vďační našim partnerom v spoločnosti GL Rapha za spoluprácu a spoločné úsilie”.