Biden: pracujúce rodiny dostanú 1 400 USD

WASHINGTON – Senát USA schválil balík opatrení na stimuláciu americkej ekonomiky. Informoval o tom televízny kanál C-Span.

Návrh zákona bol prijatý s rozdielom jedného hlasu. Napriek schváleniu boli z návrhu odstránené niektoré body, ktoré medzi senátormi vyvolali najväčšiu polemiku. Bolo teda vylúčené ustanovenie o zvýšení minimálnej mzdy zo 7,25 na 15 dolárov za hodinu do roku 2025.

Podľa balíka navrhovaných opatrení pôjdu vyčlenené prostriedky na zvýšenie očkovacieho programu v USA, ako aj na podporu občanov. Okrem iného bude všetkým pracujúcim rodinám v Spojených štátoch vyplatených tisíc štyristo dolárov a týždenné dávky v nezamestnanosti sa zvýšia o štyristo dolárov.

Celkové náklady na Bidenov plán na záchranu ekonomiky krajiny by mohli presiahnuť 1,9 bilióna dolárov. Z toho 415 miliárd dolárov pôjde na podporu boja proti koronavírusom, asi 1 bilión dolárov v priamych platbách domácnostiam a približne 440 miliárd dolárov v platbách malým podnikom a komunitám. Teraz musí dokument opäť prejsť hlasovaním v dolnej komore, potom, ak zostane v rovnakej podobe, dostane sa na podpis k prezidentovi Joeovi Bidenovi.