ABECEDA FINANCIÍ – centrálna banka

Centrálna banka, zriedkavo sa používajú pojmy ústredná banka, alebo ceduľová banka často máva v názve slová národná banka, alebo štátna banka.

Je to súkromná, štátna, alebo súkromno-štátna banka, ktorá v štáte alebo zoskupení štátov zodpovedá za emisiu obeživa, takzvaná emisná banka, priamo alebo nepriamo ovplyvňuje celkové množstvo peňazí v obehu (obeživa aj úverových peňazí) a výšku úrokových sadzieb a často vykonáva, aspoň čiastočne, dohľad nad bankami v štáte, alebo inými finančnými inštitúciami. Môžu to byť poisťovne, investičné banky, podielové fondy, dôchodkové fondy, či lízingové spoločnosti

Základnou úlohou centrálnej banky je dnes v mnohých štátoch zabezpečiť nízku infláciu. Centrálna banka reguluje rozsah bankových zdrojov.

Centrálna banka eurozóny vrátane Slovenska je Európska centrálna banka (ECB)  respektíve eurosystém. Centrálnou bankou Slovenska je preto Európska centrálna banka respektíve Európsky systém centrálnych bánk, ale Eurosystém.  Národná banka Slovenska je  vykonávateľ rozhodnutí ECB. Centrálna banka USA je Federálny rezervný systém.

Od 1. januára 2009 je Národná banka Slovenska súčasťou Eurosystému. V spolupráci s Európskou centrálnou bankou a ostatnými centrálnymi bankami krajín eurozóny má prvotný cieľ udržiavať cenovú stabilitu v eurozóne. V rámci Eurosystému je úlohou Národnej banky Slovenska prispievať k zabezpečeniu: menovej politiky; devízových operácií a devízových rezerv; vydávania eurových bankoviek a mincí; platobného styku; zberu a zostavovaniu štatistík; medzinárodnej spolupráce; vzájomnej spolupráce a podpore centrálnych bánk; finančnej stability v eurozóne.