ABECEDA FINANCIÍ – Bieloruská univerzálna komoditná burza

Bieloruská univerzálna komoditná burza (BUCE) je jedinou komoditnou burzou v Bieloruskej republike a jednou z najväčších vo východnej Európe.

BUCE je otvorená akciová spoločnosť s kontrolným podielom (98 %) vo vlastníctve vlády.

BUCE vznikla v roku 2004. Má teraz 29 000 registrovaných členov zo 70 krajín vrátane 6 000 zahraničných spoločností. Sídlo BUCE sa nachádza v Minsku s pobočkami vo všetkých piatich regionálnych centrách krajiny: Brest , Gomel , Grodno , Mogilev a Vitebsk. BUCE má tiež burzových maklérov v Číne,  Estónsku,   Nemecku, Izraeli , Lotyšsku , Litve , Rusku a Poľsku.

Prvá obchodná relácia na predaj dreva sa uskutočnila 2. júna 2005; obchod s kovovými výrobkami sa začal 29. júna 2005. V 4. štvrťroku 2005 sa komoditná burza začala pripravovať na predaj poľnohospodárskych produktov av januári 2006 spustila predaj poľnohospodárskych výrobkov. V máji 2009 bola spustená online obchodná platforma pre priemyselný a spotrebný tovar.

V decembri 2010 bola BUCE oprávnená organizovať elektronické aukcie na základe zmlúv o vládnom obstarávaní. V novembri 2012 začala BUCE obchodovať s derivátmi.

BUCE pozostáva z piatich komoditných sekcií:

  • Kovy a predmety z nich;
  • Drevo a výrobky z dreva;
  • Poľnohospodárske produkty;
  • Priemyselný a spotrebný tovar;
  • Perspektívne komodity.

Tieto sekcie uskutočňujú obchodné stretnutia na predaj širokej škály komoditných položiek. Najdôležitejšie sú železné a neželezné kovy a výrobky z nich, kovový šrot a vedľajšie kovové produkty, uhlie, koks, káble a drôty (sekcia kovových výrobkov), stojaté drevo, guľatina, drevo, preglejky a lupienky, papier a lepenka (sekcia drevárskych produktov), ​​tvrdý syr, sušené mlieko, kazeín, maslo, repkový olej, slnečnicové a sójové výlisky, surové kože (sekcia poľnohospodárskych produktov), ​​priemyselné stroje, elektronika atď. (sekcia priemyselných a spotrebných produktov).  Každý deň BUCE organizuje päť až sedem obchodných seáns.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.