ABECEDA FINANCIÍ – AIFC

NUR SULTAN – Medzinárodné finančné centrum Astana (AIFC) je finančné centrum v hlavnom meste Kazachstanu.

Oficiálne bolo spustené 5. júla 2018. 

Dňa 20. mája 2015 prezident Kazašskej republiky Nursultan Nazarbajev oznámil plán národa „100 konkrétnych krokov“ na implementáciu piatich inštitucionálnych reforiem, ktorých cieľom je poskytnúť silnú národnú platformu potrebnú na dosiahnutie ambície krajiny pripojiť sa k top 30 rozvinutým krajinám. do roku 2050.  Ako súčasť Plánu národa bola zriadená AIFC s osobitným právnym štatútom, ktorý má byť založený na infraštruktúre medzinárodných špecializovaných výstav EXPO-2017 . 

Ústavný štatút „O medzinárodnom finančnom centre Astana“ schválený 7. decembra 2015 poskytuje právny rámec pre fungovanie AIFC, ako aj priaznivé prostredie pre jeho účastníkov. [4]

Medzinárodné finančné centrum Astana zohráva jednu z hlavných úloh pri získavaní finančných zdrojov. Je umiestnený ako finančné centrum pre krajiny Strednej Ázie, Kaukazu, Eurázijskej hospodárskej únie (EAEU), Blízkeho východu, západnej Číny, Mongolska a Európy. 

Od roku 2022 sa počet podnikov spolupracujúcich s AIFC zvýšil na 1046 spoločností z viac ako 35 krajín. Medzi tieto spoločnosti patria finančné inštitúcie ako China Construction Bank, China Development Bank a CICC (Hong Kong) a Wood & Co (Česká republika), najväčšie investičné banky. Podľa predsedu AIFC sa predpokladá, že do konca roku 2020 sa počet zvýši na 500.

Avatar

Igor Hornák

Manažér, kybernetik