ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Trevor Swan

Trevor Winchester Swan (14. januára 1918 – 15. januára 1989) bol austrálsky ekonóm. 

Je známy svojou prácou na Solow-Swanovom rastovom modeli , ktorý súčasne publikoval americký ekonóm Robert Solow , za svoju prácu na integrácii vnútornej a vonkajšej rovnováhy, ktorú predstavuje Swanov diagram , a za priekopnícku prácu v oblasti makroekonomického modelovania , ktorá predchádzala tomuto Lawrencea Kleina, ale až do roku 1989 zostal nepublikovaný.

Tverov Swan je všeobecne považovaný za najväčšieho ekonomického teoretika, akého Austrália vyprodukovala, a za jedného z najlepších ekonómov. nezískal Cenu Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela

Existovali dvaja nezávislí priekopníci neoklasickej teórie rastu: Robert Solow a Trevor Swan. Solow publikoval „Príspevok k teórii ekonomického rastu“ vo februárovom čísle QJE v roku 1956 a Trevor Swan publikoval „Ekonomický rast a akumulácia kapitálu“ v Ekonomických záznamoch po Solowovi v decembri 1956. Swanov príspevok bol zatienený Solow, ktorý v roku 1987 získal Nobelovu cenu za pamätník za jeho prínos k hospodárskemu rastu.

Swan sa narodil a vyštudoval v Sydney, navštevoval strednú školu v Canterbury.

Po škole nastúpil do Rural Bank of New South Wales , a externe študoval na University of Sydney . V roku 1940 získal titul bakalára ekonómie s vyznamenaním prvej triedy a zlatú medailu, ktorá bola prvýkrát udelená na základe externého štúdia; bol vymenovaný za asistenta na univerzite v Sydney.  

Od roku 1942 do roku 1950 bol zamestnaný vo vládnej službe, ako ekonóm na ministerstve pre organizáciu vojny v priemysle, tajomník Výboru pre vojnové záväzky, predseda Výboru pre potravinové priority, spoločný tajomník Spoločného administratívneho plánovania Sub -Výbor obranného výboru, hlavný ekonóm odboru povojnovej obnovya od roku 1949 hlavný ekonóm rezortu predsedu vlády . Počas tohto obdobia prispel k Bielej knihe o plnej zamestnanosti, ktorá stanovila rámec pre austrálsku makroekonomickú politiku v povojnových desaťročiach. 

V roku 1950 bol vymenovaný za prvého predsedu ekonómie vytvorenej na Austrálskej národnej univerzite , kde zostal profesorom ekonómie až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1983. Vybudoval si silné oddelenie s takými osobnosťami ako Noel Butlin a Ivor Pearce.

V roku 1975 bol vymenovaný do predstavenstva Austrálskej rezervnej banky a znovu vymenovaný v roku 1980. Zohral malú úlohu v austrálskej ústavnej kríze v roku 1975 tým, že navrhol svojmu priateľovi, predsedovi vlády Goughovi Whitlamovi , aby banky pomohli zabezpečenie, aby vláda mala prostriedky na splnenie svojich záväzkov v období, keď zásobovanie ohrozovala opozícia v Senáte.

V roku 2007, v príhovore k Americkej ekonomickej asociácii pri oslave 50. výročia svojho príspevku z roku 1956, Robert Solow svojmu publiku pripomenul, že: „Ak sa už nejaký čas zaujímate o teóriu rastu, pravdepodobne viete, že Trevor Swan bol skvelý makroekonóm – v roku 1956 publikoval aj článok o teórii rastu. V tomto článku môžete nájsť základy základného neoklasického modelu ekonomického rastu.“ 

Swan si všimol Paul Krugman vo svojom blogu New York Times : „V medzinárodnom makre je starodávna, ale dobrá vec známa ako Swan Diagram – nie návod na výrobu origami labute, ale dôsledná analýza, ktorú vypracoval austrálsky ekonóm Trevor Swan.“

Swan, Trevor W. (november 1956). „Ekonomický rast a akumulácia kapitálu“. Ekonomický rekord . 32 (2): 334-361. doi : 10.1111/j.1475-4932.1956.tb00434.x .