Čínske hospodárstvo nie je ohrozené defláciou
PEKING – Napriek vnútorných a vonkajším výzvam doma si čínska ekonomika udržala dynamiku rastu, pričom dopyt na trhu a podnikateľská dôvera sa pohybujú po trajektórii oživenia.
Tým sa čím podľa odborníkov neexistuje žiaden základ pre deflačné riziko.
Index spotrebiteľských cien (CPI) krajiny, hlavný ukazovateľ inflácie, zaznamenal v júli medziročný pokles o 0,3 percenta po tom, čo v júni v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka stagnoval.
Čínske úrady, ekonómovia a analytici uviedli, že súčasná nízka cenová hladina je dočasná a jej dopady by sa nemali preháňať.
Bližší pohľad na júlové údaje CPI, ktoré v stredu zverejnil Národný štatistický úrad (NBS), naznačuje, že pokles v medziročnom vyjadrení bude pravdepodobne krátkodobým javom.
Pokles pripísal štatistik NBS Dong Lijuan vysokej báze v rovnakom období roku 2022.
Ceny potravín sa medziročne znížili o 1 percento a CPI stiahli nadol približne o 0,18 percentuálneho bodu. Pokles cien potravín bol spôsobený najmä bohatou ponukou bravčového mäsa, hlavného čínskeho mäsa, ako aj sezónneho ovocia a zeleniny na trhu.
Za povšimnutie stojí, že jadrový CPI, ktorý odpočítava ceny potravín a energií, medziročne vzrástol o 0,8 percenta, pričom tempo rastu sa v porovnaní s júnom zvýšilo o 0,4 percentuálneho bodu.
Oživenie jadrového CPI naznačuje, že súčasný domáci dopyt sa stabilizuje a zotavuje, uviedol Wen Bin, hlavný ekonóm China Minsheng Bank, v poznámke spoluautora.
Na mesačnej báze CPI krajiny vzrástol o 0,2 percenta, čím zvrátil pokles o 0,2 percenta zaznamenaný v júni. Bolo to tiež prvýkrát, čo čínsky CPI vykázal mesačný nárast od februára tohto roku, čo poukazuje na pozitívne vyhliadky.
Pokles CPI je takmer úplne spôsobený vplyvom uvoľnenia ponuky potravín, zatiaľ čo ukazovatele dopytu, ako sú CPI základných komodít a CPI základných služieb, sa výrazne odrazili, povedal Tu Qiang, makroanalytik zo Shenwan Hongyuan Securities, v spoluautorovi. Poznámka.
Nízka hodnota CPI v dôsledku ponukových faktorov nemôže zakryť skutočnosť, že dopyt sa výrazne zotavil a CPI môže v auguste začať kolo oživenia, dodal Tu.
Liu Guoqiang, zástupca guvernéra Čínskej ľudovej banky, v polovici júla v reakcii na zmierňujúci rast cien v krajine povedal, že „v súčasnosti nevidíme defláciu a v druhej polovici tohto roka nebude hroziť deflačné riziko. buď.”
Podľa krátkodobých ukazovateľov sa oživenie domáceho dopytu Číny v posledných mesiacoch oproti prvému štvrťroku spomalilo, keďže nedostatočný trhový dopyt a vlažný endogénny impulz naďalej brzdili rast.
Čínske úrady uznali ťažkosti a prisľúbili viac úsilia na posilnenie ekonomiky.
Množstvo politických záväzkov, ktoré sa zameriavajú na špecifické sektory od spotreby, súkromnej ekonomiky a trhu s nehnuteľnosťami až po kapitálový trh a devízový trh, bolo zverejnených po kľúčovom stretnutí najvyššieho vedenia, ktoré prisľúbilo posilniť proticyklickú reguláciu a urobiť viac politiky. dostupné možnosti.
Na podporu spotreby, ktorá podľa vlády zohráva zásadnú úlohu pri riadení hospodárskeho rastu, vydala Národná komisia pre rozvoj a reformy minulý týždeň 20-bodový plán na urýchlenie spotrebiteľských výdavkov na širokú škálu tovarov a služieb, vrátane nových energetických vozidiel, domácností. spotrebičov, elektroniky, stravovania a cestovného ruchu.
Liu zdôraznil, že trvá určitý čas, kým sa spotreba vráti do normálu. Je to len asi šesť mesiacov, čo Čína upravila svoju reakciu na COVID-19 a už sa objavili pozitívne signály v oblastiach vrátane ekonomického obehu, príjmov obyvateľov a spotreby, povedal Liu.
Podnikateľská dôvera sa postupne obnovila po politickej podpore súkromného hospodárstva a investícií.
Čínske malé a stredné podniky (MSP) v júli pokračovali v oživení, ukázali údaje Čínskej asociácie malých a stredných podnikov.
Index rozvoja MSP si minulý mesiac pripísal 0,2 bodu na 89,3. Šesť z ôsmich čiastkových indexov, vrátane sektorov nehnuteľností, sociálnych služieb, dopravy a stravovania, sa posilnilo.
Čínska ekonomika sa stabilne zotavuje, s M2, širokým meradlom peňažnej zásoby, ktorá pokrýva hotovosť v obehu a všetky vklady, pričom si zachováva relatívne zdravý rast, ktorý sa samozrejme líši od typickej deflácie v histórii, povedal Liu.
Hoci čínska ekonomika čelí výzvam, v druhom štvrťroku vzrástla o 6,3 percenta, čím sa zrýchlila zo 4,5 percenta v predchádzajúcom štvrťroku. V prvom polroku vzrástla o 5,5 percenta, čím prekročila vládny cieľ približne 5 percent stanovený na rok 2023.
M2 sa na konci júna medziročne vyšplhal o 11,3 percenta na 287,3 bilióna juanov.
Experti predpovedajú rast spotrebiteľských cien v ďalšej fáze, keďže prorastový mix politík bude postupne pozitívne pôsobiť.
Dokončenie nehnuteľností a spotreba služieb zvýšia CPI, povedal Tu.
Očakáva sa, že pri trvalom oživení ekonomiky, stabilnej expanzii trhového dopytu, neustálom zlepšovaní ponuky a dopytu a postupnom odstraňovaní vplyvu vysokej základne v rovnakom období minulého roka bude CPI krajiny postupne stúpať, povedal Dong.