ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Rocky Mountain Institute

RMI (Rocky Mountain Institute) je organizácia v Spojených štátoch , ktorú spoluzaložil Amory Lovins.

Venuje sa výskumu, publikáciám, poradenstvu a prednáškovej činnosti v oblasti udržateľnosti so zameraním na ziskové inovácie pre energetickú efektívnosť a efektívnosť zdrojov . RMI bola založená v roku 1982  a rozrástla sa na široko založenú inštitúciu s 550+ zamestnancami a ročným rozpočtom 120+ miliónov dolárov. Práca RMI je nezávislá a nekonfliktná, s dôrazom na trhovo orientované riešenia.

Inštitút, ktorého súčasťou je Carbon War Room (ktorá sa zlúčila s RMI v decembri 2014), prevádzkuje mnoho globálnych programov.

RMI má ústredie v Basalte, Colorado , a tiež má kancelárie v Boulder, Colorado ; Mesto New York; Washington DC; Oakland, Kalifornia; a Peking, Čína.

Do roku 1978 experimentálny fyzik Amory Lovins publikoval veľa kníh, konzultoval a bol aktívny v energetických záležitostiach v asi pätnástich krajinách ako syntéza a lobista. Lovins je popredným zástancom cesty mäkkej energie.

Neskôr v roku 1979 sa Lovins oženil s L. Hunter Sheldonovou , právničkou, lesníčkou a sociálnou vedkyňou. Hunter získala bakalársky titul v odbore sociológia a politické štúdiá na Pitzer College a bola doktorandko na Právnickej fakulte Loyoly Marymountovej . V roku 1982 Amory a Hunter založili Rocky Mountain Institute so sídlom v Colorade. Spolu so skupinou kolegov Lovinsovci podporovali efektívne využívanie zdrojov a rozvoj politiky, o ktorej verili, že podporí globálnu bezpečnosť. RMI nakoniec vyrástla na organizáciu s približne päťdesiatimi zamestnancami. V polovici 80. rokov 20. storočia boli Lovinses uvádzaní vo veľkých televíznych programoch, ako napríklad 60 Minutes.

Lovins opísali „cestu tvrdej energie“ ako zahŕňajúcu neefektívnu automobilovú dopravu na kvapalné palivo, ako aj obrovské centralizované zariadenia na výrobu elektriny, ktoré často spaľujú fosílne palivá, ako je uhlie alebo ropaalebo využívajúcu štiepnu reakciu , čo je značne komplikované plytvaním elektrickou energiou a stratu. „Cesta mäkkej energie“, ktorú úplne uprednostňovali, zahŕňa efektívne využívanie energie, rozmanitosť metód výroby energie (a prispôsobené v rozsahu a kvalite konečnému použitiu) a špeciálne spoliehanie sa na „mäkké technológie“ (alternatívne technológie), ako je solárna a veterná energia . biopalivá a geotermálne zdroje. Významné miesto mali podľa ústavu veľkovýroby elektriny, ktoré však zapĺňali už v polovici 70. rokov; vo všeobecnosti by viac nebolo treba. V prejave z roku 1989 Amory Lovins predstavil súvisiaci koncept Negawatt power , v rámci ktorého by vytvorenie trhu na obchodovanie so zvýšenou účinnosťou mohlo dodávať dodatočnú elektrickú energiu spotrebiteľom bez zvýšenia výrobnej kapacity – ako je napríklad výstavba ďalších elektrární.

V posledných rokoch RMI zvolala tím dizajnérov a inžinierov, aby vyvinuli superúčinný prototyp automobilu, ktorý nazvali Hypercar .

V decembri 2014 sa RMI zlúčila s organizáciou Carbon War Room s podobnými cieľmi, ale odlišným prístupom.  V júni 2017 sa RMI zlúčila s WattTime, organizáciou poskytujúcou údaje o elektrárňach v reálnom čase spotrebiteľským zariadeniam na automatickú dispečerskú spotrebu energie.  RMI v roku 2021 spustila  Canary Media, neziskovú redakciu zaoberajúcu sa prechodom na čistú energiu.