ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Ragnar Anton Kittil Frisch

Ragnar Anton Kittil Frisch 1895 – 1973, bol  nórsky ekonometrik a ekonóm

V roku 1969 spolu s Janom Tinbergenom nositeľom Nobelovej ceny za ekonómiu.

Jej oficiálny názov znie Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. Nobelove ceny sú všeobecne považované za najprestížnejšie ocenenie za intelektuálny výkon na svete.

bol vplyvný nórsky ekonóm, známy ako jeden z hlavných prispievateľov k etablovaniu ekonómie ako kvantitatívnej a štatisticky podloženej vedy na začiatku 20. storočia. V roku 1926 zaviedol pojem ekonometria na označenie štatistických metód na opis ekonomických systémov, ako aj pojmy mikroekonómia a makroekonómia v roku 1933 na opis individuálnych a agregátnych ekonomických systémov. V roku 1933 ako prvý vypracoval štatisticky podložený model hospodárskych cyklov. Práve za neskoršiu prácu na tomto modeli získal spolu s Janom Tinbergenom v roku 1969 prvú Nobelovu cenu za ekonomické vedy.

Frisch získal vzdelanie na Univerzite v Osle (doktorát, 1926), kde bol v roku 1931 vymenovaný za osobitne vytvorenú profesúru, ktorú zastával až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1965. Bol priekopníkom ekonometrie – aplikácie matematických modelov a štatistických techník na ekonomické údaje – a autorom tohto a mnohých ďalších ekonomických termínov. Bol jedným zo zakladateľov Ekonometrickej spoločnosti a 21 rokov bol aj redaktorom časopisu Econometrica. V článku o hospodárskych cykloch bol Frisch pravdepodobne prvým človekom, ktorý označil štúdium jednotlivých firiem a odvetví ako “mikroekonómiu”. Okrem toho označil štúdium agregátnej ekonomiky ako “makroekonómiu”.

Frisch sa preslávil najmä vývojom rozsiahleho ekonometrického modelovania spojeného s hospodárskym plánovaním a účtovaním národného dôchodku. Vďaka tomuto typu práce pomohol mnohým akademicky vzdelaným ekonómom dostať sa na kľúčové pozície v štátnej správe. Frisch sa zaoberal celým radom makroekonomických tém vrátane obchodného cyklu, teórie výroby, spotrebiteľského správania a štatistickej teórie. Mnohé z prác, ktoré publikoval, sa považujú za klasiku.

Fotografia: Borgens Atelieruio.no.

Frisch bol jedným zo zakladateľov ekonómie ako modernej vedy. V oblasti ekonómie dosiahol viaceré významné pokroky a vytvoril niekoľko nových slov vrátane ekonometrie a makroekonómie. Jeho práca o teórii spotrebiteľa z roku 1926 pomohla založiť neo-valrasovský výskum. Formalizoval teóriu výroby, najmä pokiaľ ide o neprideliteľné vstupy, ktoré vedú k jointness, teda menej ako úplnej kontrole, vo výrobných procesoch,

V ekonometrii sa zaoberal časovými radmi (1927) a lineárnou regresnou analýzou (1934). Spolu s Frederickom V. Waughom zaviedol slávnu Frischovu-Waughovu vetu (Econometrica 1933) (niekedy sa uvádza ako Frischova-Waughova-Lovellova veta). V teórii oligopolu vyvinul prístup založený na konjunkturálnej variácii. Frischovi sa pripisuje aj zavedenie pojmu “model” v jeho modernom ekonomickom význame Paulom Samuelsonom na základe prednášky na Yaleovej univerzite v roku 1930.

Jeho práca z roku 1933 o obchodných cykloch s impulzným šírením sa stala jedným z princípov modernej novoklasickej teórie obchodných cyklov. Pomohol tiež zaviesť ekonometrické modelovanie do vládneho ekonomického plánovania a účtovníctva.

Bol jedným zo zakladateľov Ekonometrickej spoločnosti a viac ako dvadsať rokov redaktorom časopisu Econometrica. Frischova medaila, pomenovaná na jeho počesť, sa udeľuje každé dva roky za najlepší článok uverejnený v spomínanom časopise Econometrica za predchádzajúcich päť rokov.

(Spracované podľa verejne dostupných informačných zdrojov)

Ivana Lennerová, katedra ekonómie Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, ORCID iD 0000-0002-0786-4288, Vladimír Bačišin, Comenius Analytica, s. r. o. Bratislava , ORCID iD  0000-0002-8634-3295.