ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Finn Erling Kydland

Finn Erling Kydland (1943) je nórsky ekonóm, ktorý s Edwardom C. Prescottom , získal Nobelovu cenu za ekonomické vedy v roku 2004.

Jej oficiálny názov znie Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. Bolo to za príspevky k dynamickej makroekonómii , najmä za časovú konzistentnosť hospodárskej politiky a hybné sily hospodárskych cyklov.

Kydland získal vzdelanie na Nórskej škole ekonómie a obchodnej správy (NHH; BS, 1968) a Carnegie Mellon University v Pittsburghu (Ph.D., 1973), kde Prescott radil pri získaní doktorátu. Kydland bol odborným asistentom ekonómie na NHH (1973 – 78) a vyučoval na Carnegie Mellon (1978 – 2004) pred nástupom na fakultu Kalifornskej univerzity v Santa Barbare v roku 2004. Pôsobil aj ako konzultant pre výskum Banky Federálneho rezervného systému v Dallase a Clevelande.

Kydland a Prescott, pracujúci oddelene a spoločne, ovplyvnili menovú a fiškálnu politiku vlád a položili základ pre zvýšenie nezávislosti mnohých centrálnych bánk, najmä bánk v Spojenom kráľovstve, Švédsku a na Novom Zélande . 

V ich zásadnom článku „Pravidlá skôr než diskrétnosť: Nekonzistentnosť optimálnych plánov “ (1977), títo dvaja ekonómovia ukázali, ako deklarovaný záväzok politikov k nízkej miere inflácie môže vytvoriť očakávania nízkej miery inflácie a nezamestnanosti. 

Ak sa potom táto menová politika zmení a úrokové sadzby sa znížia – napríklad s cieľom politicky využiť prosperitu vytvorenú zvýšenou infláciou alebo krátkodobo podporiť zamestnanosť – dôveryhodnosť tvorcov politiky (a tým aj vlády) stratiť a podmienky zhoršiť „diskrečnou“ politikou. v “Time to Build and Aggregate Fluctuations ” (1982), pár demonštroval, že technologické zmeny alebo šoky v ponuke, ako napríklad zvýšenie cien ropy, sa môžu prejaviť v investíciách a relatívnych cenových pohyboch, a tým vytvárať krátkodobé fluktuácie okolo dlhodobého ekonomického rastu. 

Kydland je autorom a spoluautorom viacerých kníh, vrátane Inflation Persistence and Flexible prices (2001), Argentínska obnova a „nadmerné“ plytvanie kapitálu v 90. rokoch (2002) a Monetary Policy, Taxes and the Business Cycle (2004).

(Spracované podľa verejne dostupných informačných zdrojov)

Ivana Lennerová, katedra ekonómie Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, ORCID iD 0000-0002-0786-4288, Vladimír Bačišin, Comenius Analytica, s. r. o. Bratislava , ORCID iD  0000-0002-8634-3295.