ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – moderná menová teória versus keynesiánsky mainstream

Modernú menovú teória (MMT) možno porovnávať a porovnávať s mainstreamovou keynesiánskou ekonómiou rôznymi spôsobmi.

Téma Mainstreamové keynesiánstvo MMT
Financovanie vládnych výdavkov Obhajuje zdaňovanie a vydávanie dlhopisov (dlh) ako preferované metódy financovania vládnych výdavkov.  Zdôrazňuje, že vláda financuje výdavky pripisovaním na bankové účty.
Účel zdanenia Splatiť dlh od centrálnych bánk požičaný vláde za úrok, ktorý sa minie do ekonomiky a daňový poplatník ho musí splatiť.  V prvom rade na zvýšenie dopytu po mene. Sekundárne využitie zdaňovania zahŕňa znižovanie inflácie, znižovanie príjmovej nerovnosti a odrádzanie od zlého správania. 
Dosiahnutie plnej zamestnanosti Hlavná stratégia využíva menovú politiku ; centrálna banka má „dvojitý mandát“ maximálnej zamestnanosti a stabilných cien, ale tieto ciele nie sú vždy kompatibilné. Napríklad oveľa vyššie úrokové sadzby používané na zníženie inflácie spôsobili začiatkom 80. rokov aj vysokú nezamestnanosť.  Hlavná stratégia využíva fiškálnu politiku ; hospodárenie s rozpočtovým deficitom dostatočne veľkým na dosiahnutie plnej zamestnanosti prostredníctvom záruky pracovných miest .
Kontrola inflácie Riadené menovou politikou; centrálna banka stanovuje úrokové sadzby v súlade so stabilnou cenovou hladinou, niekedy stanovuje cieľovú mieru inflácie .  Riadené fiškálnou politikou; vláda zvyšuje dane pre každého, aby odstránila peniaze zo súkromného sektora.  Záruku zamestnania poskytuje aj NAIBER , ktorý funguje ako mechanizmus kontroly inflácie.
Stanovenie úrokových sadzieb Riadené centrálnou bankou s cieľom dosiahnuť „dvojitý mandát“ maximálnej zamestnanosti a stabilných cien.  Zdôrazňuje, že cieľová úroková sadzba nie je účinná politika.  Vláda sa môže rozhodnúť zachovať politiku nulových úrokových sadzieb tým, že vôbec nevydá verejný dlh. 
Vplyv rozpočtového deficitu na úrokové sadzby Pri plnej zamestnanosti môže vyšší rozpočtový deficit vytlačiť investície. Deficitné výdavky môžu znížiť úrokové sadzby, povzbudiť investície, a tým „pretlačiť“ ekonomickú aktivitu. 
Automatické stabilizátory Primárnymi stabilizátormi sú poistenie v nezamestnanosti a stravné lístky , ktoré v čase poklesu zvyšujú rozpočtové deficity. Okrem iných stabilizátorov by v prípade poklesu deficity zvýšila aj záruka pracovných miest. 

(Spracované podľa verejne dostupných zdrojov.)