ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – John Charles Harsanyi
John C. Harsanyi (narodený 29. mája 1920, Budapešť , Maďarsko – zomrel 9. augusta 2000, Berkeley , Kalifornia, USA) bol maďarsko-americký ekonóm, ktorý v roku 1994 získal Nobelovu cenu za ekonómiu.
Získal ju spolu s Johnom F. Nashom a Reinhardom Seltenovi za pomoc pri rozvoji teórii hier, odvetvia matematiky , ktoré sa pokúša analyzovať situácie zahŕňajúce konfliktné záujmy a formulovať vhodné voľby a správanie pre zúčastnených konkurentov.
John C. Harsanyi, ktorý má židovský pôvod, len o vlások unikol deportácii do jednotky nútených prác počas druhej svetovej vojny . Po vojne získal doktorát filozofie na univerzite v Budapešti (1947), kde neskôr vyučoval sociológiu. Harsanyi, odporca komunistickej vlády krajiny, utiekol do Rakúska v roku 1950 a neskôr v tom istom roku emigroval do Austrálie . Navštevoval Sydney University (MA, 1953), študoval ekonómiu a potom emigroval do Spojených štátov amerických , kde navštevoval Stanford University (Ph.D., 1959). Od roku 1964 bol profesorom na Haas School of Business na Kalifornskej univerzite v Berkeley.
John C. Harsányi staval na práci Nasha , ktorý zaviedol matematické princípy teórie hier. Vylepšil Nashov rovnovážny model zavedením predvídateľnosti konania súperov na základe šance, že si vyberú jeden ťah alebo protiťah pred druhým. Harsanyi bol tiež odborníkom na etiku , ktorý robil formálne vyšetrovania vhodného správania a správnych sociálnych rozhodnutí medzi konkurentmi.
John Harsanyi sa narodil v Budapešti. Maturoval na Fasorskom gymnáziu a v štúdiu pokračoval na Budapeštianskej univerzite (v súčasnosti Eötvös Lóránd Egyeteme). V roku 1942 úspešne ukončil štúdium medicíny. Počas okupácie Maďarska v druhej svetovej vojne, bol Harsányi od mája do novembra 1944 nútený pracovať v pracovnom oddieli. V novembri 1944 nacisti rozhodli, že celá jeho jednotka bude presunutá do Rakúska (kde väčšina jej členov neskôr zahynula), Harsányimu sa však podarilo ujsť ešte pred odjazdom vlaku z Budapešti a ukryl sa v jednom jezuitskom kláštore u pátra Jakaba Raileho.
V roku 1946 sa vrátil na univerzitu a v roku 1947 získal doktorát z filozofie a pôsobil na univerzite ako pomocný učiteľ. Tu spoznal aj svoju budúcu manželku, študentku Annu Klauberovú.
Roku 1950 kvôli silnejúcemu vplyvu komunizmu opustil Maďarsko a cez Rakúsko odišiel do Austrálie, kde prvé tri roky pracoval ako robotník a po večeroch navštevoval večernú ekonomickú školu na Univerzite v Sydney. Štúdium ukončil v roku 1953 a v rokoch 1954 až 1956 vyučoval ekonomiku na University of Queensland v Brisbane. V roku 1956 získal Rockefellerovo štipendium a odišiel na dva roky na Stanfordovú univerzitu, kde pod vedením Kena Arrowa získal doktorát z ekonomiky v roku 1958. V roku 1958 sa vrátil spolu so svojou manželkou do Austrálie na univerzitu v Canberre. V roku 1961 sa však vrátil do USA a získal miesto na univerzite v Detroite a v roku 1964 sa stal profesorom na Univerzity of California v Berkeley.
(Spracované podľa verejne dostupných informačných zdrojov)
Ivana Lennerová, katedra ekonómie Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, ORCID iD 0000-0002-0786-4288, Vladimír Bačišin, Comenius Analytica, s. r. o. Bratislava , ORCID iD 0000-0002-8634-3295.