ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Frascati manuál
Frascati manuál je dokument, ktorý stanovuje metodiku zberu štatistík o výskume a vývoji . Manuál pripravila a vydala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.
Frascati manuál klasifikuje rozpočty podľa toho, čo sa robí, čo sa študuje a kto to študuje. Napríklad projekt orálnej histórie realizovaný náboženskou organizáciou by bol klasifikovaný ako základný výskum v oblasti humanitných vied (podkategória histórie) a vykonávaný mimovládnou neziskovou organizáciou.
Tri formy výskumu
Manuál poskytuje definície pre: základný výskum , aplikovaný výskum , výskum a vývoj ; výskumný personál: výskumníci , technici , pomocný personál. Frascati Manual klasifikuje výskum do troch kategórií:
- Základný výskum je experimentálna alebo teoretická práca vykonávaná predovšetkým s cieľom získať nové poznatky o pozorovateľných javoch a skutočnostiach, ktorá nie je zameraná na žiadne konkrétne využitie.
- Aplikovaný výskum je originálny výskum na získanie nových poznatkov zameraný predovšetkým na konkrétny praktický zámer alebo cieľ.
- Experimentálny vývoj je systematické úsilie, založené na existujúcich poznatkoch z výskumu alebo praktických skúseností, zamerané na vytváranie nových alebo vylepšených materiálov, produktov, zariadení, procesov, systémov alebo služieb.
Tieto zahŕňajú novosť, kreativitu, neistotu, systematickosť a reprodukovateľnosť a prenosnosť.
Oblasti výskumu
Organizuje tiež oblasti vedeckého výskumu, od matematiky po literatúru, do hlavných a podkategórií. Frascati manuál z roku 2002 obsahoval klasifikáciu „Field of Science“ (FOS). Po niekoľkých preskúmaniach bola vo februári 2007 zverejnená klasifikácia Revidované oblasti vedy a techniky (FOS), ktorá pozostávala z nasledujúcich skupín na vysokej úrovni:
- Prírodné vedy
- Inžinierstvo a technológia
- Lekárske a zdravotnícke vedy
- Poľnohospodárske vedy
- Spoločenské vedy
- Humanitné vedy
Priemyselné odvetvia
Frascati Manual sa zaoberá predovšetkým meraním výdavkov a personálnych zdrojov venovaných výskumu a vývoju v priemyselných sektoroch, ktoré ho vykonávajú: vysokoškolské vzdelávanie , vláda , podnikanie a súkromné neziskové organizácie.
História
V júni 1963 sa experti OECD stretli so skupinou NESTI (Národní experti na vedu a techniku) vo Villa Falconieri vo Frascati v Taliansku . Na základe podkladového dokumentu Christophera Freemana navrhli prvú verziu Frascati manuálu, ktorý je oficiálne známy ako Navrhovaná štandardná prax pre prieskumy výskumu a experimentálneho vývoja . V roku 2002 vyšlo 6. vydanie.
Definície uvedené v príručke Frascati boli prijaté mnohými vládami a slúžia ako spoločný jazyk pre diskusie o vedeckej a technologickej politike a politike hospodárskeho rozvoja . Pôvodne štandard OECD sa stal uznávaným štandardom v štúdiách výskumu a vývoja na celom svete a je široko používaný rôznymi organizáciami spojenými s OSN a Európskou úniou . Od roku 2000 približne 75 % krajín používalo túto metódu na zdieľanie informácií o svojich rozpočtoch.
Za posledných 40 rokov skupina NESTI vyvinula sériu dokumentov, známych ako „Frascati Family“, ktoré zahŕňajú manuály pre výskum a vývoj (Frascati Manual), inovácie ( Oslo Manual ), ľudské zdroje (Canberra Manual), technológiu, rovnováhu. platieb a patentov ako ukazovateľov vedy a techniky.