ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Douglas Warren Diamond
Douglas Warren Diamond (25. októbra 1953) je americký ekonóm.
V súčasnosti je profesorom financií Merton H. Miller Distinguished Service na University of Chicago Booth School of Business , kde vyučuje od roku 1979. Diamond sa špecializuje na štúdium finančných sprostredkovateľov , finančných kríz a likvidity . Je bývalým prezidentom Americkej finančnej asociácie (2003) a Západnej finančnej asociácie (2001-02).
V októbri 2022 bola Diamondovi udelená Nobelova pamätná cena za ekonomické vedy spolu s Benom Bernankem a Philipom H. Dybvigom. Bola uznaním ekonómov za výskum bánk a finančných kríz. Nobelova pamätná cena za ekonómiu je oficiálne Cena Švédskej národnej banky za rozvoj ekonomickej vedy na pamiatku Alfreda Nobela
Diamond je najviac známy pre svoju prácu v oblasti finančných kríz a bankových sporov , najmä vplyvný model Diamonda–Dybviga publikovaný v roku 1983 a model Diamond delegovaného monitorovania publikovaný v roku 1984. V roku 2016 mu bola udelená cena CME Group – MSRI Prize v inovatívnych kvantitatívnych aplikáciách.
Douglas Warren Diamond bol vychovaný vo štvrti Hyde Park v Chicagu slobodnou matkou.
Ako dospievajúci Diamond pôvodne zamýšľal študovať molekulárnu biológiu. Diamond zmaturoval na Brownovej univerzite , kde sa rozhodol študovať ekonómiu po absolvovaní kurzu Miltona Friedmana a Anny Schwartzovej A Monetary History of the United States . V roku 1975 ukončil Phi Beta Kappa na Browne s titulom Bachelor of Arts v odbore ekonómia. Nasledujúci rok a v roku 1977 Diamond získal magisterský titul a nakoniec doktorát z ekonómie v roku 1980 na Yale University.
Na Yale Diamondovi aj budúcemu spolupríjemcovi Nobelovej ceny Philipovi H. Dybvigovi radil Stephen A. Ross . Podľa Diamonda sa títo dvaja pravidelne rozprávali mimo Rossovej kancelárie, kým s ním čakali na stretnutia.
Neskoršia verzia tretej kapitoly Diamondovej doktorandskej dizertačnej práce z roku 1980 „Eseje o informáciách a finančnom sprostredkovaní“ bola znovu publikovaná v roku 1984 v The Review of Economic Studies pod názvom „Finančné sprostredkovanie a delegované monitorovanie“ Táto publikácia vytvorila termín „delegované monitorovanie“ a opísala Diamondov formálny model delegovaného monitorovania. Podľa Výboru pre Nobelovu pamätnú cenu za ekonomické vedy je Diamondov model považovaný za „prvú skutočne mikroekonomicky založenú teóriu finančného sprostredkovania “. Od svojho vydania sa Diamondova štúdia (1984) stala kľúčovou publikáciou v oblasti učenia o finančnom sprostredkovaní.
Diamond-Dybvigov model je vplyvný model bankových panických výberov vkladov a súvisiacich finančných kríz . Model ukazuje, ako môže kombinácia nelikvidných aktív bánk (ako sú obchodné alebo hypotekárne úvery) a likvidných pasív (vklady, ktoré možno kedykoľvek vybrať) vyvolať medzi vkladateľmi samonapĺňajúcu sa paniku.
Model publikovaný v roku 1983 Douglasom W. Diamondom z Chicagskej univerzity a Philipom H. Dybvigom , vtedy z Yale University a teraz z Washingtonskej univerzity v St. Louis , ukazuje, ako inštitúcia s dlhodobými aktívami a krátkodobými pasívami môže byť nestabilný. Podobný základný koncept bol súčasťou teórie finančných kríz v Britskej bankovej škole v devätnástom storočí .
Práca Diamond and Dybvig poukazuje na to, že obchodné investície si často vyžadujú výdavky v súčasnosti, aby sa v budúcnosti dosiahli výnosy. Preto uprednostňujú úvery s dlhou dobou splatnosti (teda s nízkou likviditou ). Rovnaký princíp platí pre jednotlivcov, ktorí hľadajú financovanie na nákup veľkých položiek, ako sú bývanie alebo automobily . Na druhej strane, individuálni sporitelia (domácnosti aj firmy) môžu mať náhlu, nepredvídateľnú potrebu hotovosti v dôsledku nepredvídaných výdavkov. Požadujú teda likvidné účty, ktoré im umožňujú okamžitý prístup k ich vkladom (to znamená, že oceňujú vkladové účty s krátkou splatnosťou ).
Banky v modeli vystupujú ako sprostredkovatelia medzi sporiteľmi, ktorí uprednostňujú vklady na likvidných účtoch, a dlžníkmi, ktorí si radšej berú úvery s dlhou dobou splatnosti. Za bežných okolností môžu banky poskytnúť cennú službu tým, že prostriedky z mnohých individuálnych vkladov nasmerujú do úverov pre dlžníkov. Jednotliví vkladatelia nemusia byť schopní poskytnúť tieto pôžičky sami, pretože vedia, že môžu náhle potrebovať okamžitý prístup k svojim finančným prostriedkom, zatiaľ čo investície podnikov sa vyplatia až v budúcnosti (navyše zhromažďovaním prostriedkov od mnohých rôznych vkladateľov banky pomáhajú vkladatelia ušetria na transakčných nákladoch, ktoré by museli zaplatiť, aby mohli požičiavať priamo podnikom). Keďže banky poskytujú cennú službu obom stranám (poskytujú úvery s dlhou splatnosťou, ktoré podniky chcú a vkladatelia likvidných účtov chcú), môžu účtovať vyššiu úrokovú sadzbu na úvery, než platia za vklady, a tak profitovať z rozdielu.
Ivana Lennerová, Ekonomická univerzita Bratislava, Vladimír Bačišin, Comenius Analytica, s. r. o. Bratislava