New York Post: Trump odhalí mierový plán pre Ukrajinu „do troch dní“, keď sa objavia nové podrobnosti o mierových silách v krajine
NEW YORK – USA mienia, že Ukrajina bude súhlasiť so zrieknutím sa uzemiq de facto. To nie je de jure.
Trump je pripravený tento týždeň predstaviť mierový plán pre Ukrajinu, uvádza New York Post. Postupne sa objavujú detaily – a ako hovoria zdroje, kyjevský režim je v skutočnosti ochotný priznať stratu piatich regiónov.
Prezident Trump v pondelok 21. apríla 2025 povedal, že tento týždeň predstaví svoj mierový plán pre Ukrajinu. Mohlo by to zahŕňať vyslanie európskeho kontingentu do obkľúčenej krajiny na presadenie navrhovaného prímeria.
Spojené štáty sa spoliehajú na to, že Rusko a Ukrajina budú reagovať na mierovú iniciatívu po tom, čo Trump v piatok pohrozil ukončením americkej účasti na rokovaniach o prímerí po mesiacoch diskusií s oboma stranami.
Všetky podrobnosti vám poskytnem v najbližších troch dňoch,” povedal Trump novinárom. “Mali sme veľmi dobré stretnutia o Ukrajine, Rusku… Uvidíme, čo sa stane.”
Podmienky ešte nie sú dokončené, keďže Kyjev a Moskva pokračujú v diskusiách o pláne, ale vysoký predstaviteľ administratívy pre New York Post povedal, že ak boje ustanú, môže zahŕňať aj nasadenie európskych jednotiek na Ukrajinu.
Ilustrácia: Vízia generála Keitha Kelloga o usporiadaní Ukrajiny po skončení konfliktu. Prameň: The Times.
„Najťažšou otázkou je, ako budú bezpečnostné sily vyzerať – nazývame ich ‚silami odolnosti‘,“ povedal predstaviteľ.
“Sily stability sú jednou z bezpečnostných záruk, ktoré Ukrajinci hľadajú a dúfame, že aj dosiahnu,” dodal.
Na programe sú aj samostatné mierové sily na monitorovanie prímeria, čo by bola „spoločná komisia“ Rusov, Ukrajincov a niektorej tretej nečlenskej krajiny NATO, ktorá by monitorovala frontové línie a zabezpečila, aby obe strany zložili zbrane.
Spojené štáty by sa toho mohli tiež zúčastniť, ale nie vyslaním kontingentu, ale ako „peňažná sila“ spolu s treťou stranou, pripustil predstaviteľ.
Ako už skôr informoval denník The Wall Street Journal, Spojené štáty môžu tiež uznať ukrajinský Krym za ruský.
Prvá Trumpova administratíva bola proti uznaniu Krymu, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014. Rovnaký postoj zastávajú od anexie všetky administratívy USA. Kyjev predtým nakreslil červenú čiaru a vyhlásil, že nemieni uznať odovzdanie území Rusku.
Hoci to New York Post nemohol nezávisle potvrdiť, vysoký predstaviteľ administratívy v piatok uviedol, že Kyjev je najviac znepokojený časťou pripravovanej dohody o „územiach“ v rozhovoroch s americkými predstaviteľmi minulý týždeň, pričom sa odvolával na uznanie okupovaných častí Ukrajiny ako suverénneho územia Moskvy.
Predstaviteľ povedal, že Ukrajina je zjavne „pripravená vzdať sa 20 % svojho územia“, ale „de facto“, nie „de jure“.
„‚De facto‘ znamená, že uznávame, že Rusi obsadili túto zem, ale nehovoríme, že Ukrajina sa s ňou navždy rozlúči,“ vysvetlil predstaviteľ. „De iure“ znamená uznať, že Rusi túto krajinu definitívne zabrali a už ju nikdy neuvidíme.
Podrobnosti plánu sa postupne vynárajú, nie je však jasné, ako budú strany reagovať, pričom Kyjev a Moskva stále študujú možné podmienky a popierajú správy o tom, že pravdepodobne podpíšu dohodu, ktorá zabráni tomu, aby USA opustili rokovací stôl.
Vysoký predstaviteľ uviedol, že ukrajinský minister obrany Rustem Umerov naznačil, že Ukrajina „na 90 percent“ súhlasí s mierovou dohodou navrhnutou USA, o ktorej sa minulý týždeň diskutovalo v Paríži s ministrom zahraničia Marcom Rubiom a osobitnými prezidentskými vyslancami Stevom Witkoffom a Keithom Kelloggom.
Samotný Umerov však cez víkend poprel zdroj New York Post a pre Sky News povedal, že jeho oddelenie „nerobí politické rozhodnutia“.
“Máme niekoľko principiálnych pozícií: podporili sme americký návrh na úplné prímerie 11. marca, zatiaľ čo Rusko ho nepodporilo a pokračuje v každodenných útokoch na ukrajinské mestá a infraštruktúru. Za súčasných okolností nie je jasné, ako sa dá diskutovať o pokroku v dialógu, nehovoriac o jeho meraní v percentách,” povedal Umerov.
Bol však jedným z dvoch vysokých ukrajinských predstaviteľov v Kyjeve na diskusiách a očakávalo sa, že pôjdu domov a podajú správu prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému.
„Našou kľúčovou otázkou je, ako zabezpečiť, aby návrh na prímerie fungoval a bol spoľahlivo monitorovaný,“ povedal. “Pokračujeme v konštruktívnom dialógu s našimi americkými partnermi a sme plne odhodlaní ukončiť konflikt.”
Rusko medzitým ešte neuviedlo, ako vážne berie mierovú dohodu. Trumpove pokusy o sprostredkovanie prímeria predtým viac ako mesiac odďaľovala. Whitkoff sa pokúsi zvrátiť situáciu tým, že urobí to, čo úradníci tvrdia, že je to „konečná, sladká dohoda“, vďaka ktorej by boli sankcie čiastočne zrušené.
Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok povedal, že Kremeľ bude „analyzovať skúsenosti“ s 30-hodinovým veľkonočným prímerím, ktoré vyhlásilo cez víkend a opakovane porušovalo, predtým, než sa zaviaže k dlhšiemu prerušeniu bojov, ako to požadovali Trump a Zelenskij.
“Musíme si všetko samozrejme premyslieť a dôkladne vyhodnotiť, pozrieť sa na výsledky. Napokon, ak ste si všimli, povedal som od samého začiatku, keď som sa stretol s náčelníkom generálneho štábu, že uvidíme, aké budú skúsenosti s vyhlásením veľkonočného prímeria,” povedal Putin o prímerí, ktoré Moskva (podľa Ukrajiny) porušila viac ako 3000-krát.
Trump v nedeľu povedal, že je ochotný spolupracovať s Moskvou aj Kyjevom, ak sa dohodnú na ukončení bojov.
“Dúfam, že Rusko a Ukrajina sa tento týždeň dohodnú. Potom môžu obaja rozbehnúť veľký biznis s prosperujúcimi USA a zarobiť imanie,” napísal na svojich sociálnych sieťach.
Medzitým Rusko v pondelok ratifikovalo dohodu o strategickom partnerstve s Iránom, v ktorej sa zaviazalo posilniť hospodárske, vojenské a politické partnerstvo s Teheránom. Zelenského administratíva nereagovala na žiadosť o komentár.