Robert James Shiller: Naratívna ekonómia veda o vplyve vírusových príbehov na ekonomické udalosti
NEW HAVEN – Laureát Ceny Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela prišiel s novým smerom v ekonomickej vede.
Robert James “Bob” Shiller je americký ekonóm, akademik a autor kníh. V roku 2013 získal Cenu Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. Knihu o naratívnej ekonomike vydala Princentonská univerzita.
Svet riadia nie peniaze, ale príhehy: o bitkoine, ktorý stojí tisícky amerických dolárov, pretože mu ľudia uverili, o gigantických firmách, ktoré nemôžu skrachoavť, o cenách akcií, ktoré sa “určite budúci mesiach prepadnú.
Robert James “Bob” Shiller si prvý všimol to, že ekonomické model na základe výrusových príbehov – naratívov – sú presnejšie.
Literárna kritička Marie Laure Ryan o naratíve napísala.
Naratív je mentálny obraz, alebo kognitívny konštrukt, ktorý možno aktivovať pomocou rôznych typov znakov
Tento obraz pozostáva zo sveta (scéna, prostredie) , ktorý je obývaný inteligentnými bytosťami (postavy). Tieto bytosti sa zúčastňujú akcií a udalostí (udalosti, dej), ktoré spôsobujú globálne zmeny v naratívnom svete.
Naratív je teda mentálnou reprezentáciou kauzálne prepojených stavov a udalostí, zachytávajúc segment z
histórie sveta a jeho členov.
Naratív, príbeh alebo rozprávanie je akýkoľvek popis série súvisiacich udalostí alebo skúseností, či už nefiktívnych (memoáre, biografia, správy, dokument, cestopis atď.) alebo fiktívnych (rozprávka, bájka, legenda, thriller, román atď.)
Robert James Schiller vypracoval teóriu, podľa ktorej vďaka skúmaniu príbehov, ktoré sú upevnené vierou ľudí, majúce formu “informačnej epidémie”, sa daju robiť presnejšie rognózy.
Prognózy tohto typu sú schopné lepšie pripraviť ľudstvo na otrasy a zmenšujúcich potenciálne škody.
Práve o tom je kniha Naratívna ekonómia.
“[Shiller] skúma, ako subjektívne predstavy verejnosti môžu fomovať ekonomické tendencie…. Rozumná dlhoočakávaná alternatíva despotickému vplyvu matematických modelov ekonomiky…– The Economist.
“Provokatívne… Veľmi načasované v súčasnom obodobí prevládania sociálnych sietí. Pretože naratívy – sú pravidivé a aj lživé – dajú sa rozšíriť po celom svete vďaka pár lajkom, a majú vplyv nielen na ekonomiku, ale aj bilanciu geopolitických síl.” – Forbes.
” S myšlienkou o tom, že ľudské správanie môže ovplyvňovať trh, súhlasí väčšina maklérov… Avšak v svojej “Naratívnej ekonómii” Shiller pristupuje k danej otázke oveľa širšie a hlbšie, posudzujúc to ako príbehy, ktoré rozprávame k okolitom svete, určujú naše správanie…
Tvrdí, že ekonómovia musia analyzovať medziným aj ich, ak chcú aspoň akosi zvýšiť kvalitu vlastných prognóz takých udalostí veľkých rozmerov ako napríklad recesie, “bubliny” na trhoch aktív, a toho ako ľudia budú na nich reagovať…”– Rana Foruhar, Financial Times.