Čínske ETF zaznamenávajú odlivy kvôli riziku ciel administratívy nového prezidenta Donalda Trumpa

PEKNING – FXI zaznamenáva doteraz najväčší týždenný odliv – 984 miliónov dolárov Investori čakajú na objasnenie Trumpových ciel a stimulov pre Čínu.

Investori, ktorí predtým investovali do čínskych akcií, začali s výberom prostriedkov pre rastúce obavy o ekonomické vyhliadky krajiny a riziko nových ciel pod vládou Donalda Trumpa. IShares China Large-Cap ETF, známy pod tickerom FXI, teda minulý týždeň zaznamenal odliv financií vo výške 984 miliónov dolárov, čo bol rekord v celej histórii fondu. Išlo o pokračovanie päťtýždňovej série výberov. Ďalší fond, KraneShares CSI China Internet ETF s tickerom KWEB, tiež zaznamenal odliv 710 miliónov dolárov za rovnaké obdobie. Čínske akcie boli v poslednom čase pod tlakom kvôli pochybnostiam o účinnosti vládnych opatrení na stimuláciu spotrebiteľského dopytu. Hrozba nových ciel zo Spojených štátov, ktorú oznámil Donald Trump a jeho administratíva, má negatívny vplyv aj na náladu investorov.

„Západní investori, ktorí predtým výrazne investovali do čínskych akcií, nezaznamenali v krátkodobom horizonte dostatočné zlepšenie ekonomického rastu Číny a sentimentu vlády voči podnikaniu,“ povedal Andy Wester, portfólio manažér Sandia Investment Management.

FIG.1

 

Čínske technologické akcie kótované na hongkonskej burze cenných papierov minulý týždeň nedosiahli výkonnosť, pretože investori začali menej riskovať pred finančnými výsledkami spoločností. Celkovo sa trhy stali opatrnejšími voči čínskym akciám, keďže pretrvávajúce deflačné tlaky a geopolitické napätie zatemňujú výhľad na zisk. Stratégovia Morgan Stanley znížili svoje ratingy čínskych akcií na „mierne sebavedomie“, zatiaľ čo Goldman Sachs Group Inc. znížila svoj cieľ MSCI China Index, aby odrážala menej priaznivé makroekonomické pozadie. Index MSCI China klesol o 16 % zo svojho nedávneho vrcholu začiatkom októbra, keďže investori prehodnocovali riziká na druhom najväčšom akciovom trhu na svete. „Akýkoľvek okamžitý pokles čínskych akcií by mohol viesť k colnej panike, ktorá môže byť opodstatnená,“ povedal Wester. “Z dlhodobého hľadiska by to mohla byť príležitosť na nákup.” Trhy dostali v pondelok istú úľavu, keď sa akciové indexy v Číne a Hongkongu zotavili z minulotýždňového výpredaja poháňaného finančnými akciami. Podporu získali aj akcie čínskych štátnych spoločností po tom, čo tamojší regulátor cenných papierov vydal usmernenia na zlepšenie ohodnotenia podnikov.
(Na základe materiálov Bloomberg)
Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.