Trump: aktívny hlupák horší ako triedny nepriateľ
Obchodná vojna Donalda Trumpa s Čínou už podkopala rast čínskej ekonomiky a ublížila americkým spoločnostiam. Niektorí však profitovali. Nie sú Spojené štáty ani Čína, odhadli odborníci OSN.
Vzhľadom na zvýšené dovozné clá americké spoločnosti obmedzujú nákupy z Číne a naopak. Musia hľadať náhradu za dodávateľov tovaru a komponentov, čo umožňuje iným krajinám zvýšiť export. “Viac ako ostatné, krajiny, ktoré budú mať prospech z technologického a hospodárskeho rozvoja, budú schopné nahradiť výrobky amerických a čínskych firiem trením medzi Spojenými štátmi a Čínou”, uviedla správa Konferencie OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD).
Miesto Číny a USA vo vzájomnom obchode môžu obsadiť Európska únia, Mexiko, Japonsko, Kanada, Južná Kórea, India, Austrália, Brazília, Taiwan a Vietnam.
Spojené štáty zvýšili clo na čínske vývozy v hodnote 250 miliárd dolárov ročne, zatiaľ čo Čína uložila sadzby na americký tovar v hodnote 85 miliárd dolárov. Ak sa do 1. marca Washington a Peking dohodnú, Donald Trump hrozí, že bude eskalovať obchodnú vojnu.
Colná vojna núti spoločnosti hľadať dodávateľov v iných krajinách. Uvedený cieľ podpory domácich výrobcov je však nedosiahnuteľný: získajú len približne 5% od podnikov v zahraničí, odhadujú v OSN.
Výsledky výskumu sa navyše ukázali byť približne rovnaké pre všetky odvetvia: od strojárstva, lesníctva a chemického priemyslu až po telekomunikačné zariadenia a nábytok.
Kto nahradí zvyšných 90% klesajúcich vývozov z Číny a Spojených štátov v celkovej výške približne 300 miliárd dolárov? Asi 70 miliárd USD exportu pripadne na 28 krajín Európskej únie, viac ako 20 miliárd USD sa presunie do Japonska, Mexika a Kanady.
Avšak, vo vývoze rozvinutých krajín je kvapka v mori. Preto v tucet štátoch prinesie najväčší prínos prerozdelenie tokov svetového obchodu, najmä rozvojových krajín.
Značný podiel čínskeho vývozu do Spojených štátov tvoria zo 40% časti a komponenty, ktoré sú medziproduktom, z ktorého už Američania robia svoj konečný výrobok.
Ak clo zníži tento predaj, Číňania znížia nákupy v rámci výrobného reťazca – vlastne samy kupujú komponenty, a to najmä od ich susedov v regióne.
Podľa expertov OSN bude tento domino efekt stáť v juhovýchodnú Áziu stratu príjmov vo výške 160 miliárd dolárov.
Ekonómovia koncom minulého roka hovorili v zboru, že obchodné vojny začínajú prejavovať na ekonomike Číny, ktorá už má veľa problémov.
Spomalenie čínskeho rastu na druhej strane vedie k poklesu cien komodít. To je niektoré krajiny hlavný vývozný artikel.
“Ďalšou obavou je pravdepodobnosť, že Čínu a USA budú nasledovať ďalšie krajiny. Tým sa protekcionizmus dostane na svetovú úroveň. Slabšie krajiny budu kvôli nemu viac trpieť, a preto je veľmi dôležité zachrániť multilaterálny systém medzinárodného obchodu a prístup chudobných krajín na svetový trh “, – varuje OSN.