OSN vysoko oceňuje príspevok Kazaškej republiky k mierovým aktivitám organizácie v operáciách Žusan a Rusafa
ASTANA – Tím Úradu pre právny štát a bezpečnostné inštitúcie oddelenia OSN pre udržiavanie mieru na čele s komisárom Faisalom Šahkarom navštívil Kazachstan.
Talgat Kaliev, veľvyslanec Ministerstva zahraničných vecí Kazašskej republiky, stručne informoval delegáciu OSN o prioritách zahraničnej politiky v oblasti boja proti terorizmu a extrémizmu.
Okrem toho sa uskutočnila výmena názorov o otázkach udržiavania mieru, repatriácie, reintegrácie a rehabilitácie osôb vrátených Kazachstanom zo zón teroristickej činnosti OSN. Delegácia OSN bola informovaná najmä o operáciách ” Žusan” a “Rusafa”, v rámci ktorých bolo do Kazachstanu vrátených približne 800 občanov Kazachstanu.
Delegácia OSN vysoko ocenila príspevok Kazachstanu k mierovým aktivitám OSN a zdôraznila, že Kazachstan získal jedinečnú pozitívnu skúsenosť s zaobchádzaním s navrátilcami z konfliktných zón, pričom poznamenala, že si zaslúži veľký rešpekt a popularizáciu na medzinárodnej scéne.
Strany sa dohodli na pokračovaní interakcie v otázkach spoločného záujmu.
Počas dvoch humanitárnych operácií, nazvaných Žhusan a Rusafa, sa do Kazachstanu vrátilo 725 ľudí vrátane 188 žien a 522 detí z konfliktných zón. Väčšina detí mala menej ako 12 rokov.
V roku 2021 vláda Kazachstanu spolu s UNICEF a OSN Ženy spustila program spolufinancovaný Európskou úniou zameraný na reintegráciu žien a detí z konfliktných zón, ako aj na poskytnutie ochrany deťom a ich rodinám a prístup k sociálnym službám a vzdelávaniu.
Podľa Arthura van Diesena, zástupcu UNICEF v Kazachstane, “Kazachstan je jednou z mála krajín, ktoré repatriovali väčšinu svojich žien a detí, a to zo Sýrie a Iraku. Sme veľmi radi, že okrem repatriácie vláda Kazachstanu v spolupráci s medzinárodnými organizáciami urobila veľa pre rehabilitáciu a opätovné začlenenie detí a ich rodín. Skúsenosti Kazachstanu sú veľmi cenné pre ostatné krajiny v regióne, ktoré čelia podobným výzvam. Zabezpečenie práv a záujmov detí by malo byť prioritou pre každého. Preto je teraz našou spoločnou úlohou urobiť pozitívne zmeny, ktoré nastali u detí a ich rodín v rámci programu Kazachstanu, udržateľné.”
Strany najprv založili Národné informačné centrum na Eurázijskej národnej univerzite, aby poskytovali všeobecné a pokročilé vzdelávanie odborníkom pracujúcim s týmito deťmi. Toto centrum umožnilo odborníkom komunikovať a spolupracovať s regionálnymi univerzitami v Atyrau, Karagande, Pavlodare, Turkestane, Almaty a Shymkente, kde si kolegovia vymieňali skúsenosti s odborným vzdelávaním profesionálnych psychológov. Ďalej strany v tomto rámci vytvorili zdrojové skupiny pre vzdelávanie, psychosociálnu podporu a starostlivosť o duševné zdravie detí a rodín.
Viac ako 250 odborníkov a odborníkov z praxe v celom Kazachstane študovalo poskytovanie psychosociálnej podpory, právne a etické otázky vyplývajúce z procesu reintegrácie, vďaka čomu viac ako 200 detí získalo lepšie psychosociálne a vzdelávacie služby.
Odborníci tiež vyvinuli a prezentovali metódu “príbehov medzi generáciami” na oslovenie repatriovaných občanov, ktorej cieľom je obnoviť stratené rodinné a sociálne väzby, ako aj podporovať zodpovedné občianstvo a identitu. Prostredníctvom rozprávania príbehov zdieľajú staršie generácie svoje skúsenosti s deťmi, aby im pomohli naučiť ich etike, hodnotám a kultúrnym normám spoločnosti v Kazachstane vrátane rozdielov medzi naučeným a očakávaným správaním