Turecké hospodárstvo, erdoganomika 70 % inflácia

ANKARA – Rast inflácie začal vlani na jeseň po devalvácii líry. Teraz vláda oznámila súbor opatrení na jej zníženie, ale analytici sú presvedčení, že do konca roka ceny v Turecku stúpnu najmenej o 52 %. Ako to ovplyvní obyvateľov a dovolenkárov v krajine?

Inflácia v Turecku dosiahla 20-ročné maximum. Nárast cien v apríli predstavoval v ročnom vyjadrení takmer 70 %, uviedol štatistický inštitút krajiny. Inflácia sa začala zvyšovať vlani na jeseň spolu s oslabovaním tureckej líry, keď tamojšia centrálna banka začala uvoľňovať menovú politiku. Podľa centrálnej banky sa do konca roka medziročná inflácia v Turecku spomalí na 43 %. Analytici oslovení agentúrou Reuters sa domnievajú, že toto číslo bude aspoň 52 %.

Vláda Recepa Erdogana sľubuje, že inflácia v Turecku klesne vďaka novému ekonomickému programu, ktorý je založený na pumpovaní ekonomiky lacnými peniazmi. Vďaka tomu sa ceny ešte viac zvýšia.

Turecká líra už v roku 2021 skolabovala a oficiálna inflácia v krajine v decembri presiahla dvadsať percent. Analytici z celého sveta sa jednomyseľne zhodujú na tom, že problém spôsobili neštandardné ekonomické názory prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecký líder verí, že na boj s infláciou je potrebné nie zvyšovať, ale znižovať kľúčovú úrokovú sadzbu centrálnej Táto logika mysle sa v jeho mozgu sa objavila na pozadí zvýšených geopolitických ambícií, ktoré sa časovo zhodovali so zastavením rastu HDP. Politik ospravedlňuje svoje činy normami islamu, a vyzýva Turkov, aby boli trpezliví, kým sa veci nezlepšia.

Most nad Bosporskou úžinou. Fotografia: www.pexels.com

“Táto ekonomická katastrofa je výlučne vinou Erdogana a toho, čo sa nazýva „erdoganomika. Všemocný turecký prezident verí fantazijnej ekonomickej teórii, že nízka úroková sadzba centrálnej banky znižuje infláciu,” myslí si Mustafa Akolm, vedúci výskumný pracovník z Cato Institute.

Nedá sa povedať, že by Erdogan aktívne nekomentoval ekonomické dianie dianie v Turecku. Aktívne sa snaží sprostredkovať svoje názory aj bežným ľuďom. A tie sú v skratke také, že vysoké sadzby vedú k inflácii. Posilňovanie meny prostredníctvom zvýšenia nákladov na pôžičky (vysoká sadzba) nie je podľa prezidenta schopné zastaviť rast cien. Namiesto toho by reálnemu sektoru ekonomiky malo pomôcť vytváranie nových pracovných miest a zvyšovanie investícií do výroby, na čo podniky potrebujú lacné pôžičky (nízka sadzba).

Podľa hlavy Turecka, keď sadzba stúpa, prichádza do krajiny špekulatívny kapitál. Teda investori, ktorí nemajú záujem o dlhodobé investície v krajine, ale hneď, ako sa zhoršia podmienky na trhu a objaví sa výhodnejšia ponuka, z nej okamžite stiahnu prostriedky. Cudzinci teda peniaze do ekonomiky neprinášajú, ale vysávajú. A Erdogan spája vzniknuté problémy s nepriateľskými ekonomickými prvkami.

Osmanské impérium skrachovalo kvôli zlej hospodárskej politike.  Čo znamená slovné spojenie “turecké hospodárstvo” ? Súvisí s obdobím tureckých nájazdov, počas ktorých Turci všetko ničili, pustošili a rabovali.

Medzi klasické diela slovenskej literatúry opisujúce to, čo robili Turci na Slovensku, patrí báseň Sama Chalupku Turčín Poničan:

Jajže, bože, strach veliký:
padli Turci na Poniky;
padli, padli o polnoci:
Jajže, bože, niet pomoci.