V Bieloruskej republike bola spustená výroba osobných automobilov pod značkou VGV Sinotruk

MINSK – Výroba automobilov pod značkou VGV Sinotruk sa dnes začala v Bielorusku na základe spoločného podniku Unison.

Autá, ktoré zišli z montážnej linky, sú veľké rodinné autá triedy D U70 Pro a U75 Plus za cenu kompaktného crossoveru. V budúcnosti spoločnosť plánuje spustiť výrobu mnohých ďalších modelov VGV Sinotruk, vrátane pickupu s pohonom všetkých kolies.

Slávnostného otvorenia sa zúčastnili zástupcovia Ministerstva priemyslu Bieloruska, JV CJSC Unison, ako aj čínskeho koncernu osobnej dopravy China National Heavy Duty Truck Group Co. Ltd (Sinotruk). Alexej Vaganov, zástupca akcionárov JV CJSC Unison, uviedol, že projekt sa začal pred rokom. “Sinotruk VGV je druhým najväčším výrobcom v Číne. Pracujú v oblasti ťažkého strojárstva, už majú úspešné projekty v Bielorusku, napríklad Weichai,” povedal.

Technický návrh a certifikácia boli pripravené za šesť mesiacov. “Pre takýto projekt je to krátky čas,” zdôraznil Andrej Vaganov. Za rok spoločnosť plánuje dosiahnuť objem 25-30 tisíc automobilov.

V odpovedi na otázku, prečo si čínski partneri vybrali Bielorusko na realizáciu tohto projektu, Ge Hao, generálny riaditeľ China National Heavy Duty Truck Group Co. Ltd (Sinotruk VGV), povedal, že je to osud. “Závod Unison má v zásade dostatočnú výrobnú kapacitu a výrobné linky sú vhodné pre naše výrobky. Okrem toho má elektráreň podporu bieloruskej vlády,” povedal. – Aj komunikácia medzi tímami na oboch stranách je celkom úspešná. So spoluprácou sme veľmi spokojní.”

Ge Hao dodal, že sprievod a propagácia automobilov je plne zverená bieloruskej strane, pretože “veríme, že pre najrýchlejší vstup na trh by sa propagáciou mali zaoberať miestni predajcovia”.

Podľa prvého námestníka ministra priemyslu Alexandra Ogorodnikova má Bielorusko už skúsenosti s výrobou automobilov. “Belgee” je teraz známy nielen u nás, ale aj v zahraničí. Urobili sme veľký pokrok vo vývoji výroby – to je hĺbková lokalizácia aj výroba vlastného auta. Preto závod Unison dobre zapadá do koncepcie rozvoja kapacít na výrobu automobilov v Bielorusku,” povedal. Spolu so Sinotruk VGV sa diskutuje nielen o montáži automobilov, ale aj o hlbokej lokalizácii. “Som si istý, že výrobné oblasti, ktoré tu vidíme, nebudú jediné,” ubezpečil prvý námestník ministra.

Spolu s výrobou automobilov so spaľovacím motorom plánuje závod spustiť výrobu elektromobilov. Hlavným predajným trhom pre automobily VGV Sinotruk montované v Bielorusku a Rusku je Bielorusko. Rokovania prebiehajú aj s ostatnými členskými krajinami colnej únie.

Fotografie: www.belta.by