Ideokracia, ideokratizmus je dogmatický systém
Ideokracia, ideokratizmus májú pôvod v slovách idea + κράτος čo je mo, sú termínmi na označenie sociálneho systému založeného nie na tradícii, alebo materiálnych záujmoch, ale na vedomých ideách.
Ideológia je zameraná na komplexnosť svojho vplyvu, na úplnú inkluzívnosť myslí. Ideokraciu charakterizuje: 1) Dogmatizmus, alebo nápadná dominancia určitého, oficiálne proklamovaného systému názorov, ktorý je vodítkom a základom pre vysvetľovanie aktivít, činov, hod nôt, noriem; 2. Vysoká miera depersonalizácie jednotlivcov v spoločnosti, v ktorej vládne ideokracia; 3. Potláčanie iných, nesúhlasných názorov; 4. konzervativizmus; 5. Ideologický stimul, ideologické úvahy často prevažujú nad ekonomickými a sociálnymi stimulmi, parametrom ľudských zdrojov; 6. Prenikanie a prenikanie myšlienky, zvyčajne súvisiacej s filozofickým poznaním, do iných typov poznania – každodenného a dokonca aj vedeckého.
Nesúhlas je názor , filozofia alebo sentiment nesúhlasu alebo nesúhlasu s prevládajúcou myšlienkou alebo politikou presadzovanou pod vedením vlády, politickej strany alebo iného subjektu alebo jednotlivca . Nesúhlasná osoba môže byť označovaná ako disident .
Ideokracia je zmiešané slovo spájajúce slová „ideológia“ a kratos, čo je grécky „moc“, je „riadenie štátu podľa princípov konkrétnej (politickej) ideológie; štát alebo krajina riadená týmto spôsobom“. Je to vláda založená na monistickej ideológii – na rozdiel od autoritárskeho štátu, ktorý sa vyznačuje silnou centrálnou mocou a obmedzenými politickými slobodami. Filozofia je monistická, ak postuluje jednotu pôvodu všetkých vecí; všetky existujúce veci sa vracajú k zdroju, ktorý je od nich odlišný.
Ideokratický štát môže byť buď totalitný — občania sú nútení nasledovať ideológiu — alebo populistický keď občania dobrovoľne nasledujú ideológiu.
Ideokracie odvodzujú politickú legitimitu podľa teoretikov Piekalkiewicza a Penna z jedného z nasledujúcich ideologických zdrojov: národ, rasa, trieda alebo kultúra. Tiež veria, že ideokrati budú premietať svoje vlastné pocity viny na skupiny ľudí — Židov, komunistov, kapitalistov, heretikov — ako sily podkopávajúce ideokraciu. Títo obetní baránkovia symbolizujú sily, s ktorými musia praví veriaci v sebe bojovať. Vina za zlyhania politiky sa odkláňa od ideokratov na obetných baránkov, ktorí sú vystavení davovým útokom, terorizmu, demonštračným procesom a štylizovaným trestom. V hitlerovskom Nemecku snaha o vyhladenie Židov nakoniec dostala prednosť pred každým iným cieľom.
Existuje aj pojem Idiokracia. Je to názov amerického filmu. Absurdistán, v anglickom originále Idiocracy, je americký satirický sci-fi film z roku 2006, ktorý režíroval Mike Judge. Snímek vyprávi príbeh dvoch priemerných ľudí, muža a ženy, ktorí sa dostanú mimo tajného vojenského experimentu hibernace, ktorý je vinou náhodne prenesl do budoucnosti, až do roku 2505. Oba sa potom musia týkať pomerov v antiutopických spoločnostiach, ktoré za posledných 500 let vinou ignoranství, vlivy reklamných kampaní a mravní dekadence zdegenerovala a natoľko zhlúpla, že sa obaja stali najchytrejšími ľuďmi na svete.
Použitá literatúra:Piekalkiewicz, Jaroslaw; Penn, Alfred Wayne (1995). Politika ideokracie . Albany: Štátna univerzita v New Yorku Press. ISBN 978-0791422984.