Pravidlo Claudie Sahmovej: mierne naznačuje, že Spojené štáty americké môžu byť v recesii.
NEW YORK – Finančné trhy snívajú o dokonalom vedúcom ukazovateli, ktorý by sa dal ľahko sledovať a ľahko by sa dal použiť na presné predpovede.
V skutočnosti je dosiahnutie takýchto dokonalých predpovedí nemožné. Často je dosť ťažké pochopiť, čo sa deje v súčasnosti, nehovoriac o budúcnosti.
V súlade s tým by sa ideálny ukazovateľ v reálnom čase stal skutočným pokladom vedomostí pre investorov a analytikov. A nedávno majú skvelú možnosť – Sahmovej pravidlo.
Pravidlo, ktoré v roku 2019 vypracovala bývalá ekonómka Federálneho rezervného systému Claudia Sahmová, by každú recesiu od roku 1960 identifikovalo skoro bez falošných pozitív. Ide o významný úspech vzhľadom na to, že orgán, ktorý oficiálne vyhlasuje recesiu v americkej ekonomike, niekedy vyžaduje údaje za celý rok. Na druhej strane Samovo pravidlo zvyčajne trvá len niekoľko mesiacov.
Ako všetky dobré pravidlá, aj toto je celkom jednoduché. Ak nezamestnanosť vzrastie o pol percentuálneho bodu zo svojho 12-mesačného minima, ekonomika sa považuje za recesiu. Pre vyrovnanie ukazovateľov sú aktuálna a minimálna miera nezamestnanosti definovaná ako trojmesačný kĺzavý priemer. Samova aktuálna sadzba je 0,33 %. A mohla by rýchlo dosiahnuť hranicu 0,5 %. Ak nezamestnanosť, ktorá bola v októbri 3,9 %, tento mesiac dosiahne 4,0 % a budúci mesiac 4,1 %, ekonomika sa podľa Samovho pravidla prepadne do recesie.
Ako sama Claudia Sahm poznamenáva, jej pravidlo opisuje empirický vzorec a nie je nemenným zákonom. Navyše, postpandemická ekonomika mohla pomôcť vytvoriť presne tie podmienky, ktoré narúšajú tento model. Počas poklesu sa spoločnosti zmenšujú a prepúšťanie zvyčajne presahuje Samovu hranicu 0,5 %.
Nárast nezamestnanosti však tentoraz zrejme nie je spôsobený poklesom dopytu po práci, ale zvýšením ponuky na trhu práce. Od konca minulého roka vzrástol počet Američanov v produktívnom veku vrátane robotníkov a uchádzačov o prácu o takmer 3 milióny, teda o 1,7 %. Za ten istý čas vzrástol počet pracovných miest približne o 2 milióny alebo 1,2 %.
„Ak sa pracovníci vrátia a rast pracovných miest zaostane, miera nezamestnanosti by mohla vyskočiť,“ povedal Sam. “Ale potom, keď budú pracovné miesta rásť, miera nezamestnanosti sa nebude špirálovito zvyšovať.”
Sahmovej pravidlo viedlo k náhlej popularite jej kritéria k problémom. Svet začal využívať jej vládu úplne inak, ako plánovala. Nesnažila sa robiť prognózy, tým menej kalkulovať načasovanie pre finančné trhy. Chcela skôr navrhnúť kritérium na podporu automatických platieb jednotlivcom, aby ich ochránila pred recesiou.
„Veľa ľudí sa ma pýtalo, či sa blíži recesia,“ dodala. “A takmer nikto sa nepýtal, čo môžu politici urobiť.”
Vzhľadom na paralýzu, ktorá zachvátila Kongres, je stávka na istotu, že tvorcovia politík urobia málo, ak nezamestnanosť bude v nasledujúcich mesiacoch naďalej rásť. Sam sa ocitá v zvláštnej situácii: dúfa, že jej vláda nebude fungovať a Amerika sa vyhne recesii.
(Podľa meteriálov Economist)