Po neúrode Čína nakupuje pšenicu z Austrálie, USA, Kanady, Francúzska a Kazachstanu
Čína hľadá pšenicu po celom svete po tom, čo úrodu poškodili silné dažde. Nákupy prebiehajú na pozadí poklesu svetových cien na trojročné minimum. Dovoz by mohol čoskoro spustiť vyššie clá, pretože kvóta sa vyčerpá
Čína hľadá vo svete pšenicu a ročný dovoz by mohol dosiahnuť rekordné úrovne, pretože kupujúci sťahujú lacné zásoby po tom, čo silné dažde poškodili ich vlastnú úrodu.
Po náraste nákupov austrálskej pšenice na začiatku roka boli tento mesiac objednané veľké množstvá pšenice od niektorých ďalších veľkých vývozcov vrátane Spojených štátov, Kanady a Francúzska, podľa obchodníkov, ktorí hovorili pod podmienkou anonymity, aby prediskutovali záležitosť.
Zhon sa začal po tom, čo medzinárodné ceny pšenice koncom septembra klesli na trojročné minimum. Aj keď to naznačuje, že zatiaľ je dostatok dodávok, rastúci apetít Číny pridáva prvok neistoty do dodávateľských reťazcov, ktoré sú čoraz zraniteľnejšie voči vojenským konfliktom a protekcionistickým obchodným politikám.
„Dovoz pšenice do Číny bude v budúcnosti silný a pravdepodobne prekročí ročnú kvótu,“ povedal Darin Friedrichs, spoluzakladateľ Sitonia Consulting Co. “Vyzerá to tak, že Čína skúpila všetky ľahko exportovateľné zásoby z Austrálie a teraz musíme ísť ďalej.”
Čína vykupuje pšenicu po tom, čo dažde poškodili domácu úrodu. Ročný dovoz pšenice by mohol v roku 2023 dosiahnuť rekordnú úroveň.
Peking používa kvóty na kontrolu dovozu základných potravín, ako je pšenica. Umožňuje nákup 9,636 milióna ton obilia ročne pri sadzbe 1 %, pričom 90 % distribúcie ide štátnym podnikom. Nad touto hranicou sa clo zvýši na 65 % – úroveň, ktorá je zvyčajne nedostupná pre súkromných kupujúcich, ale nie pre štátne giganty.
Kvóta sa dlhé roky nikdy nevyužívala. To sa však zmenilo v roku 2020, keď obchodná dohoda Pekingu s Trumpovou administratívou zvýšila nákupy v USA. Minulý rok celkový dovoz dosiahol rekordných 9,96 milióna ton, keď spotrebitelia začali používať pšenicu ako krmivo pre zvieratá a čínski občania začali jesť viac chleba. Čína teraz konkuruje Egyptu ako najväčší svetový dovozca.
Nákupy v zámorí za prvých osem mesiacov roku 2023 už dosiahli 9,56 milióna ton, pričom viac ako 60 % pochádza z Austrálie. Obchodníci uviedli, že kupujúci sa pozerajú na nadchádzajúcu úrodu krajiny južnej pologule pre budúce dodávky a zároveň monitorujú podmienky úrody v alternatívnych krajinách, ako je Kazachstan
Potravinová bezpečnosť
Peking, ktorý je vždy znepokojený zabezpečením potravinovej bezpečnosti pre svoju miliardovú populáciu, sa snaží zvýšiť svoje zásoby obilia, najmä v čase vojenského konfliktu na Ukrajine – ďalšieho významného exportéra – a čoraz častejších záchvatov extrémneho počasia, keď sa planéta otepľuje.
Nedávna nákupná aktivita Číny má veľa spoločného s problémami počasia, ktorým krajina čelí pred tohtoročnou úrodou, povedal Arlan Suderman, hlavný ekonóm pre komodity v StoneX Financial Inc. Odhaduje, že dlhotrvajúce dažde znížili kvalitu 30-40 miliónov ton pšenice, takže je vhodná na kŕmenie dobytka, ale nie na ľudskú spotrebu.
“To zvýšilo potrebu Číny nakupovať vyššiu kvalitu pšenice na mletie zo svetového trhu, aby sa zmiešala s vlastnou pšenicou, aby dosiahla svoje ciele v oblasti kvality potravín,” povedal Suderman.
Úroda jarnej pšenice v Číne, ktorá tvorí väčšinu úrody, tento rok klesla o 0,9 % na 134,53 milióna ton, ukázali oficiálne údaje. Ide o prvý pokles za sedem rokov.