Čo týždeň dal: Federálny rezervný systém ponechal úrokové sadzby nezmenené

LONDÝN / NEW YORK – Bank of England po prvýkrát za takmer dva roky ponechala sadzby nezmenené.

Cena ropy Brent nakrátko prekročila 95 USD za barel.

V pondelok index S&P 500 uzavrel v blízkosti 4 450 bodov. Ropa Brent znížila zisky po tom, ako v pondelok takmer dosiahla 95 USD za barel, čo zvýšilo obavy z inflácie. Spoločnosť Apple stúpla, zatiaľ čo Tesla klesla, keďže Goldman Sachs Group znížila svoje odhady zisku tohto giganta v oblasti elektrických vozidiel. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov sa znížili a výnosy dvojročných dlhopisov zostali nad úrovňou 5 %. Vzhľadom na to, že sa všeobecne očakáva, že Fed tento týždeň ponechá sadzby na súčasnej úrovni, obchodníci sa budú sústreďovať na tzv. dot plot súhrn ekonomických prognóz. Nikola Corp. stúpla po tom, čo spoločnosť vymenovala bývalého prezidenta General Motors Mary Chan za svoju novú prevádzkovú riaditeľku. Spoločnosť Micron Technology vzrástla po tom, ako rating výrobcu čipov zvýšil hodnotenie z pozície “hold” v Deutsche Bank AG, pričom maklér uviedol, že ceny čipov DRAM sa začali zlepšovať rýchlejšie ako DRAM, ktoré sa začali vyvíjať rýchlejšie, ako sa očakávalo.

V utorok výnosy štátnych dlhopisov pred rozhodnutím Fedu vzrástli a akcie klesli, pričom obchodníci vsádzali na to, že sadzby budú vyššie dlhšie, aby sa zabránilo zvýšeniu inflácie. Cena ropy Brent nakrátko prekročila 95 USD za barel. Päťročné a desaťročné výnosy amerických dlhopisov dosiahli najvyššie úrovne od roku 2007. Väčšina hlavných skupín v indexe S&P 500 klesla, ale index sa dostal ďaleko od najnižších hodnôt, k čomu prispeli zisky niektorých mega-spoločností, ako sú Apple a Tesla. Spoločnosť Instacart, ktorá sa zaoberá doručovaním potravín online, pri svojom debute na burze Nasdaq vzrástla o 12 %. Spoločnosť Walt Disney klesla v dôsledku plánov takmer zdvojnásobiť svoje výdavky na 60 miliárd USD počas nasledujúcich 10 rokov. Investori sa pozorne sústreďujú na aktualizované údaje predstaviteľov Fedu zo štvrťročných prognóz úrokových sadzieb – známe ako dot plot – ktoré budú zverejnené v stredu na záver zasadnutia.

V stredu akcie klesli, zatiaľ čo výnosy dlhopisov vzrástli spolu s dolárom, pričom Fed signalizoval že úrokové sadzby budú vyššie dlhšie po tom, ako sa rozhodol ponechať úrokové sadzby na rovnakej úrovni.  Index S&P 500 klesol o takmer 1 %, zatiaľ čo Nasdaq 100 sa prepadol v dôsledku poklesu gigantov ako sú Apple a Tesla. Dvojročné výnosy štátnych dlhopisov dosiahli najvyššiu úroveň od roku 2006. Spoločnosť FedEx (barometer globálneho rastu), v neskorom obchodovaní vzrástla na základe býčieho výhľadu. Fed udržiaval cieľové rozpätie sadzby federálnych fondov na úrovni 5,25 % až 5,5 %, pričom aktualizované štvrťročné projekcie ukázali, že 12 z 19 predstaviteľov uprednostňovalo ďalšie zvýšenie sadzieb v roku 2023. Tvorcovia politík tiež vidia v budúcom roku menej uvoľňovania. Jerome Powell povedal, že sme “pripravení ďalej zvyšovať sadzby, ak to bude vhodné a máme v úmysle držať politiku na reštriktívnej úrovni, kým si nebudeme istí, že inflácia udržateľne klesá smerom k nášmu cieľu”.

Vo štvrtok akcie klesli najviac od marca, zatiaľ čo výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov vzrástli, keďže najnovšie údaje o trhu práce len posilnili argumenty Fedu. Index S&P 500 klesol o 1,6 %. Všetky hlavné americké akciové benchmarky sa dostali pod svoje kľúčové 100-dňové kĺzavé priemery, čo niektorí technickí analytici považujú za medvedí signál. Spoločnosť Cisco Systems zaznamenala pokles po tom ako sa dohodla na kúpe spoločnosti Splunk za 28 miliárd USD. Ukazovateľ strachu na Wall Street – index volatility akcií VIX – predĺžil svoj nárast z najnižšej hodnoty od roku 2020, ktorú dosiahol minulý týždeň. Dolár vzrástol. Jen sa odrazil po tom, ako sa predtým priblížil k úrovni 150, ktorú niektorí analytici považujú za spúšťač intervencií. Trh bol v napätí pred piatkovým rozhodnutím Bank of Japan. Libra klesla po tom, ako Bank of England po prvýkrát za takmer dva roky ponechala sadzby nezmenené. Akciový index MSCI Emerging Markets vymazal svoj náskok z roku 2023. Žiadosti o dávky v nezamestnanosti v USA minulý týždeň klesli na najnižšiu úroveň od januára, čo naznačuje zdravý trh práce, ktorý naďalej podporuje ekonomiku.

Výnosy desaťročných dlhopisov v piatok klesli po tom, ako prvýkrát od roku 2007 nakrátko prekročili úroveň 4,5%. Index S&P 500 zaznamenal najhorší týždeň od marca. Technický sektor, ktorý bol v poslednom období najviac postihnutý, dosiahol lepšie výsledky. Spoločnosť Apple stúpla, keď sa začali predávať jej najnovšie iPhony a hodinky. Čínske akcie kótované na burze v USA vzrástli na základe správy, že Washington a Peking vytvárajú pracovné skupiny, ktoré budú diskutovať o hospodárskych a finančných otázkach. Podľa stratégov pre úrokové sadzby v Bank of America by výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov mohli dosiahnuť 4,75% predtým, ako ich zmiernenie rizikového sentimentu a sprísnenie finančných podmienok zatlačí do konca roka nižšie. Stratégovia Goldman Sachs Group medzitým uviedli, že trh so sadzbami, ktorý na základe mäkkých ekonomických údajov a najnovšieho bodového grafu predpokladá zníženie sadzieb Fedu o približne 75 bázických bodov v roku 2024, môže “v najbližšom období” pretrvávať. Analytici sa domnievajú, že investori sa v piatok zbavovali akcií najrýchlejším tempom od decembra, keďže perspektíva vyšších a dlhodobejšie úrokové sadzby zvyšujú riziko recesie.

Ročná miera inflácie v eurozóne bola v auguste 2023 upravená na 5,2% z pôvodného odhadu 5,3%. Inflácia spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve sa v auguste 2023 znížila na 6,7% zo 6,8%. Fed na svojom septembrovom zasadnutí 2023 ponechal cieľové rozpätie sadzby federálnych fondov na 22-ročnom maxime 5,25% až 5,5% ale signalizoval, že v tomto roku by mohlo dôjsť k ďalšiemu zvýšeniu. Hrubý domáci produkt v Novozélandskej ekonomike sa za tri mesiace do júna 2023 medzikvartálne zvýšila o 0,9% po tom, ako v predchádzajúcom období stagnovala. Bank of England dňa 21. septembra ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu na úrovni 5,25%, čím udržala náklady na prijaté úvery na najvyššej úrovni od roku 2008, keďže tvorcovia politiky sa rozhodli pre vyčkávací prístup po najnovších údajoch o inflácii a zamestnanosti, ktoré naznačovali, že by sa mohli prejaviť kumulované vplyvy predchádzajúceho sprísňovania politiky.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                    – 2,93 %

DOW JONES:             – 1,89 %

NASDAQ:                   – 3,60 %

DAX:                           – 2,12 %

Euro Stoxx 50:          – 2,05 %

NIKKEI:                       – 2,55 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                    + 12,52 %

DOW JONES:             + 2,46 %

NASDAQ:                   + 26,23 %

DAX:                           + 11,73 %

Euro Stoxx 50:          + 10,9 %

NIKKEI:                       + 25,23 %

Roman Hronček, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.