Saudská Arábia nebude zvyšovať produkciu ropy, spolu s Ruskom drží ceny na úrovni 90 USD
EL RIJÁD / MOSKVA – Rusko a Saudská Arábia sa podľa Nihon Keizaiho rozhodli predĺžiť obmedzenie ťažby ropy do decembra.
Pre mnohé krajiny, ktoré očakávali predĺženie tohto opatrenia o jeden mesiac, to bolo prekvapením. V dôsledku toho vzrástli ceny ropy, čo znepokojilo USA, poznamenáva autor. Rusko a Saudská Arábia sa podľa svetových médií rozhodli predĺžiť obmedzovanie produkcie ropy do decembra.
V dôsledku toho ceny čierneho zlata prudko vzrástli. Saudská Arábia a Rusko sa 5. septembra rozhodli predĺžiť dobrovoľné škrty v ťažbe a vývoze ropy. Trh si uvedomil napätosť situácie s ponukou a dopytom a medzinárodné cenové indexy čierneho zlata dosiahli na celej planéte desaťmesačné maximá. Celkové zníženie produkcie je 1,3 milióna barelov denne, čo predstavuje viac ako 1 % celosvetového dopytu. Tento krok má za cieľ zvýšiť cenu ropy a podporiť financie oboch štátov. Správanie Saudskej Arábie, ktorá ide proti USA, odráža ochladzovanie vzťahov medzi Rijádom a Washingtonom.
„Udržiavanie stability a rovnováhy na trhu s ropou“. Saudská Arábia sa 5. septembra rozhodla na tri mesiace – do decembra – predĺžiť dobrovoľné zníženie ťažby ropy o 1 milión barelov denne, ktoré platí od júla. Informovala o tom štátna tlačová agentúra kráľovstva. V ten istý deň ruský vicepremiér Alexander Novak tiež povedal, že súčasné zníženie exportu o 300 000 barelov denne bude v platnosti do konca decembra.
Saudská Arábia, líder OPEC, skupiny, do ktorej patria štáty s najväčšími ťažbami ropy, a Rusko, tretí najväčší producent čierneho zlata na svete, spojili svoje sily. Cena ropy prudko vzrástla, keď sa na trhu objavili správy o plánoch oboch krajín predĺžiť škrty vo výrobe energetického zdroja.
Dňa 5. septembra 2023 sa termínovaná cena severomorskej ropy Brent, ktorá sa považuje za európsku referenčnú hodnotu, dočasne zvýšila o 2 % v porovnaní s predchádzajúcim dňom a po prvýkrát za desať mesiacov vzrástla na 90 USD za barel. Americké futures na WTI (West Texas Intermediate) tiež vzrástli o 3 % na 88 USD, čo je desaťmesačné maximum.
To vyvolalo na trhu prekvapenie. Od konca augusta do začiatku septembra sa všeobecne verilo, že Saudská Arábia bude v októbri pokračovať v znižovaní produkcie. Ruský vicepremiér Novak minulý týždeň povedal, že sa dohodol na politike zníženia produkcie s OPEC+, podrobnosti budú zverejnené tento týždeň.
Keďže však Rijád a Moskva v minulosti opakovane predĺžili zníženie výroby o jeden mesiac, mnohí verili, že tentoraz sa rozhodnutie predĺži o jeden mesiac do októbra, uviedol Kentaro Matsuda z Japonského výskumného inštitútu.
Obe krajiny pripravili toto „prekvapenie“, aby zlepšili stav svojich národných financií v dôsledku ďalšieho rastu cien ropy.
V novembri 2022 začala skupina OPEC+ koordinovane znižovať produkciu kvôli obavám z poklesu dopytu po čiernom zlate spôsobeného ochladzovaním ekonomík po zvýšení úrokových sadzieb vo svete. Pôvodne sa hovorilo o znížení o 2 milióny barelov denne, ale cena ropy nestúpla a niektorí členovia organizácie vrátane Saudskej Arábie a Ruska boli netrpezliví a rozhodli sa znížiť produkciu o ďalších 1,66 milióna barelov denne v apríli 2023.
Obe krajiny pokračovali v znižovaní produkcie čierneho zlata a v auguste krajiny OPEC + znížili ťažbu o viac ako 5,6 milióna barelov, čo je 5-6 % celosvetového dopytu. Od júla ceny tohto nosiča energie rastú, ropa WTI a Brent zdraželi tri mesiace po sebe, rástli aj v auguste.
Saudská Arábia, ktorá sa snaží podporiť cenu čierneho zlata ďalším znižovaním svojej produkcie, je veľmi opatrná, že aktivita na trhu by mohla klesnúť, ak Rijád uvoľní svoju súčasnú politiku.
Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) je cena ropy, pri ktorej bude tento rok vyrovnaný rozpočet Saudskej Arábie, 80,9 dolára za barel. Hoci je čierne zlato v súčasnosti drahšie, jeho cena sa v júni a júli zastavila na 70 dolároch.
Finančné výsledky štátnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco za obdobie od apríla do júna 2023 vykázali pokles čistého zisku o 38 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
Existuje dôvod domnievať sa, že napätie medzi USA a krajinami OPEC produkujúcimi ropu uľahčuje znižovanie produkcie. OPEC opakovane zamietol žiadosti Washingtonu o zvýšenie produkcie ropy a uprednostnil podporu trhu s ropou prostredníctvom dohodnutých obmedzení produkcie.
Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty (SAE), dvaja hlavní členovia OPEC, tradične hrajú na strane Spojených štátov, no teraz diverzifikujú svojich partnerov napríklad vstupom do BRICS, ktorý tvorí päť krajín: Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika.
Rozhodnutie o predĺžení zníženia produkcie ropy pošteklí nervy americkej Bidenovej administratíve. Rast ceny čierneho zlata povedie k zvýšeniu nákladov na benzín, čo by mohlo ovplyvniť hodnotenie Bidena pred prezidentskými voľbami v roku 2024. Dá to aj opozičnej Republikánskej strane niečo na útok.
V komentári k udalostiam na tlačovej konferencii z 5. septembra americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan uviedol, že Washington bude naďalej lobovať za záujmy Saudov a podnikne všetky kroky na zníženie spotrebiteľských cien benzínu.
V Rusku je tiež kríza spojená s poklesom príjmov z predaja energetických zdrojov v dôsledku sankcií západných mocností: v januári až júli predstavoval deficit štátneho rozpočtu 2,81 bilióna rubľov. To sa už blíži k odhadovanému ročnému deficitu (asi 2,9 bilióna).
V decembri 2022 začali krajiny G7 – Japonsko, Spojené štáty americké a Európa – obmedzovať dovoz ruskej ropy, aby znížili príjmy Kremľa zamerané na financovanie vojenských operácií [na Ukrajine]. Toto opatrenie neumožňuje získať poistky potrebné na prepravu pri transakciách, pri ktorých dovozná cena čierneho zlata presahuje 60 USD. V dôsledku sankcií klesli príjmy Moskvy z ropy a plynu v januári až júli o 41 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Výdavky sa zároveň zvýšili o 14 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka v dôsledku zvýšenia vojenských výdavkov v dôsledku dlhotrvajúcej špeciálnej operácie.
Za takýchto okolností má Rusko v úmysle obmedziť dodávky znížením produkcie ropy, aby podporilo ceny tohto nosiča energie. V máji prezident Putin poznamenal, že globálna hodnota čierneho zlata zostala veľmi stabilná vďaka zníženej produkcii a inému úsiliu Moskvy.
Zatiaľ čo ruský export do Číny, Indie a ďalších štátov, na ktoré sa nevzťahujú sankcie, naďalej rastie, niektorí poukazujú na politické dôvody na predĺženie obmedzovania výroby, ako je túžba preukázať pripravenosť reagovať na západné obmedzenia.
(Spracované podľa verejne dostupných zdrojov)